poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości z kraju i ze świata

21 631 zakażeń i ponad tysiąc ofiar epidemii

Dziś popołudniu resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 193 nowe przypadki (w sumie w ciągu doby 341), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 21 631 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 11 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło już 1 007 osób.

– Mamy 193 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (69),
mazowieckiego (66), dolnośląskiego (22), łódzkiego (15), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (2), lubelskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1), opolskiego (1) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 66–letni mężczyzna Bydgoszcz; 85–letni mężczyzna i 92–letnia kobieta Bolesławiec; 91–letnia kobieta, 85–letnia kobieta, 61–letni mężczyzna, 99–letnia kobieta i 81–letnia kobieta Warszawa; 87–letni mężczyzna Siedlce; 65–letni mężczyzna Gliwice; 94–letnia kobieta Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecny bilans (poniedziałek 25/05 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 21 631 osób. Zanotowano już 1 007 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

1 nowy przypadek zakażenia w regionie

To kobieta w wieku senioralnym z Opola, która zakaziła się lokalnie. Jest w dobrym stanie, przebywa w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Ponadto, potwierdzono 9 nowych przypadków pokonania COVID-19.

Raport dla Opolszczyzny:

  1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem/stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 55 os. Łącznie od początku epidemii – 558 os.,
  2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 599 os.,
  3. Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH – 256 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców),
  4. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 24 802 os.,
  5. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 6 075 os.,
  6. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 139 os. Łącznie od początku epidemii – 2 606 os.,
  7. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 298 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Leave a Reply