poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina Dobrzeń WielkiWiadomości

Będzie zmiana na stanowisku dyrektora GOK-u?

Podczas wczorajszych obrad Rady Gminy Dobrzeń Wielki uchwalono nowy statut Gminnego Ośrodka Kultury. Znajduje się w nim zapis o kadencyjności dyrektora placówki, który będzie wyłaniany w drodze konkursu. Sugerowano, że pierwszy konkurs może odbyć się już niebawem. - Tajemnicą poliszynela jest zamiar zmiany na stanowisku dyrektora GOK-u – mówiła sekretarz Kornelia Lauer-Konecka.

Dwukrotnie w trakcie sesji zgłoszono wniosek o wyłączenie uchwały dotyczącej statutu GOK-u z porządku obrad i odłożenie jej do kolejnego posiedzenia. Najpierw przez radnego Janusza Piontkowskiego, później przez Rafała Kampę. O przesunięcie tematu na kolejną sesję prosił również Gerard Kasprzak, argumentując to tym, że projekt statutu nie był konsultowany ani z nim, ani z podległymi mu instruktorami. Większość radnych nie przychyliła się jednak do tych próśb i statut został uchwalony. Tłumaczono to tym, że jest to statut funkcjonujący już w GOK-u od kilku lat, napisany przez dyrektora Gerarda Kasprzaka, do którego wniesiono jedynie kilka poprawek. Z tymi poprawkami dyrektor Kasprzak miał mieć też możliwość zapoznania się.

Nowy statut Gminnego Ośrodka Kultury wejdzie w życie 1 listopada. Taką propozycję miał Urząd Gminy i radca prawny, z którym konsultowano dokument. Tak odległa w czasie data wynika z tego, że gdyby zdecydowano się na rozwiązanie umowy z Gerardem Kasprzakiem, potrzeba czasu na uregulowanie wszystkich kwestii formalnych. Kadencja dyrektora będzie trwać 3 lata, z możliwością przedłużenia przez wójta gminy.

– Przysłuchując się kontekstowi dzisiejszych rozmów jednoznacznie wnioskuję, że już dawno podjęto decyzję o moim odwołaniu i tylko po to został napisany statut. Jest mi bardzo przykro, bo starałem się być dyrektorem oddanym, zawsze byłem na posterunku i usiłowałem wszystkim pomagać. Nie może być tak, że pisze się statut tylko po to, żeby odwołać dyrektora – mówił Gerard Kasprzak, który przedstawił także swoją propozycję na „porozumienie stron”. Dyrektor Kasprzak chciał zerwania umowy na czas nieokreślony, która obowiązuje go obecnie, i podpisania kontraktu 3-letniego. Po tym okresie miałby zostać zorganizowany konkurs na dyrektora GOK-u. – Myślę, że to uczciwe i zdroworozsądkowe postawienie sprawy – przekonywał. Gerard Kasprzak apelował również, by czas trwania kadencji na stanowisku dyrektora wydłużyć do 5 lat, by potencjalny nowy dyrektor miał czas na rozwinięcie skrzydeł.

Zarzuty wobec procedowania uchwały przedstawił radny Janusz Piontkowski. Przede wszystkim zwrócił on uwagę na fakt, że statut GOK-u nie był konsultowany z jego dyrektorem i pracownikami. Miał też zastrzeżenia co do faktu, że radni rozmawiają o konkursie na stanowisko, które wciąż jest obsadzone.

– Nie rozumiem tej sytuacji. My krzywdzimy człowieka – mówił radny Piontkowski.

Więcej w kolejnym wydaniu Echa Gmin Opolskich.

2 komentarze

  • zasiedział sie dziadek na stołku potrzeba nowych wyksztalconych osobliwosci w tej gminie brawo wójt dobrzenia

  • Na pewno zmiany sa potrzebne. Np. bardzo dobrze zrobiono, że nie ma już zastępcy wójta, która zasiedziała się 12 lat na tym stanowisku. Trzeba również dokonać zmiany polegającej na odciążeniu budżetu gminy z wydatków na liceum. Oddać to cholerstwo starostwu, bo to jest ich obowiązek. Ale zapewne wójt tego nie zrobi, bo pracę straci jego żona. Za utrzymywanie liceum z budżetu gminy należy złozyć wniosek w przyszłym roku o brak absolutorium za niegospodarność.

Leave a Reply