czwartek, 30 czerwca, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Stare Siołkowice

Brazylijczycy zawitali do Starych Siołkowic, wnosząc ze sobą powiew radości i spontaniczności

Brazylijczycy zawitali do Starych Siołkowic, wnosząc ze sobą powiew radości i spontaniczności

Końcem czerwca Stare Siołkowice odwiedzili niecodzienni goście z Brazylii.

W sołectwie gościli nie po raz pierwszy, bo ich korzenie sięgają właśnie tych stron.

Przyjechali z misjonarzem ks. Manfredem Knosalą, który w swoich rodzinnych stronach postanowił uczcić swój złoty jubileusz posługi kapłańskiej i 45-lecie pracy misyjnej w Brazylii.

Brazylijscy pielgrzymi gościli na terenie gminy przez trzy dni, mieszkali między innymi u swoich dalekich krewnych w Starych Siołkowicach i Kaniowie. Mieszkańcy sołectw bardzo ciepło powitali dalekich pobratymców. W Kaniowie odbyło się uroczyste nabożeństwo prowadzone przez ks. Manfreda, w którym tłumnie wzięła udział społeczność wiejska i brazylijscy pielgrzymi.

Stare Siołkowice zaś przygotowały wielką fetę na cześć gości, która odbyła się w podwórku plebanii. Gospodynie upiekły 45 ciast, którymi częstowano wszystkich przybyłych.

Dla Brazylijczyków przygotowano również występy artystyczne, przed gośćmi wystąpił orkiestra dęta Select Band, Siołkowiczanki i Heimatmelodie. Pielgrzymi docenili zaangażowanie siołkowian i odwdzięczyli się radością, tańcem i śpiewem. Niesamowita energia i spontaniczność, która od nich tryskała, szybko przeniosły się na wszystkich uczestników tego radosnego spotkania.

Ks. Manfred Knosala opowiadał w przerwach między występami o swojej pracy misyjnej, żartował, dzielił się wrażeniami z życia w Brazylii. Mimo wielkiego trudu, jaki wiąże się z warunkami, w jakich żyje, nie słychać żyło narzekań i żadnych utyskiwań. Z jego wypowiedzi tryskał wyśmienity humor, zdrowy dystans i wielki optymizm.

Podziękował Arturowi Wilpertowi za niespodziankę, którą ten sprawił mu w imieniu mieszkańców Starych Siołkowic, publikując książkę „W stronę nieba”, która jest biografią i podsumowaniem działalności misyjnej księdza Knosali. Zawarte są w niej listy do parafian, które misjonarz regularnie wysyłał do siołkowian oraz zdjęcia z posługi misyjnej w Brazylii.

W niedzielę, w kościele parafialnym Starych Siołkowic odprawiono uroczystą mszę jubileuszową, na której wystąpił zespół Siołkowiczanki nagrodzony gromkimi brawami, a po południu odbył się koncert z udziałem śpiewaków z Opery Bytomskiej.  którzy zaśpiewali m.in. pieśń jubileuszową napisaną przez Waltera Pykę z muzyką ks. Jerzego Kowolika.

Miłym akcentem był krótki występ poety z Popielowa, który zarecytował swój wiersz „Moja mała ojczyzna”, po czym podarował księdzu Manfredowi szalik kibica.

Wizycie brazylijskich pielgrzymów towarzyszyła radosna atmosfera, życzliwość i niezwykła gościnność. Nazajutrz goście wraz ze swoimi gospodarzami udali się w tygodniową pielgrzymkę po Polsce.

Obszerniejszą relację z pobytu Brazylijczyków zamieścimy na łamach papierowego wydania Echa.

Leave a Reply