niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Dobrzeń Wielki

Do Dobrzenia Wielkiego ponownie zawita krwiobus

Każdego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 miliona transfuzji krwi, które ratują zdrowie i życie. Nie byłoby to możliwe bez krwiodawców, bo krew można uzyskać wyłącznie od drugiego człowieka. Możliwość dołączenia do grona dawców pojawi się 8 listopada (środa) w godz. 10.00 – 13.00, kiedy pod urzędem gminy w Dobrzeniu Wielkim stanie krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi.

Do Dobrzenia Wielkiego ponownie zawita krwiobus 4

Krwiodawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, posiada przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL oraz zostanie dopuszczony do zabiegu przez lekarza, który będzie obecny na miejscu. Do oddania krwi trzeba się też odpowiednio przygotować:

  • dzień wcześniej nawodnić organizm, wypijając przynajmniej 1,5 litra płynów;
  • nie spożywać alkoholu w ciągu minimum 24 godzin poprzedzających zabieg;
  • wypocząć;
  • na ok. godzinę przed pobraniem krwi zjeść lekkostrawny posiłek (dopuszczalne są np.: pieczywo, makarony, ryż, drób, ryby, chude wędliny, warzywa i owoce);
  • co najmniej pół godziny przed zabiegiem nie palić papierosów.

Po oddaniu krwi natomiast należy dużo pić oraz unikać stresu i wysiłku, w tym przede wszystkim podnoszenia ciężkich przedmiotów ręką, z której krew była pobierana. Przez 4 godziny nie powinno się też palić papierosów, a przez dobę pić alkoholu.

Dzięki krwiodawstwu można pomóc ocalić to, co najcenniejsze – życie, ale oddanie krwi wiąże się też z innymi profitami. Każdy, kto choć raz oddał krew pełną lub jej składniki, staje się Honorowym Dawcą Krwi, któremu należy się m.in.: posiłek regeneracyjny, zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w szkole lub pracy, bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych czy ulga podatkowa.

Wielokrotni krwiodawcy mogą natomiast ubiegać się o tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I, II albo III stopnia. Przysługuje on osobom, które oddały krew o objętości:

  • ZHDK III stopnia – 5 litrów (kobiety) i 6 litrów (mężczyźni);
  • ZHDK II stopnia – 10 litrów (kobiety) i 12 litrów (mężczyźni);
  • ZHDK I stopnia – 15 litrów (kobiety) i 18 litrów (mężczyźni).

Odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi upoważnia do m.in. pierwszeństwa w kolejce do lekarza i farmaceuty, bezpłatnego lub tańszego dostępu do części leków, rabatów w niektórych punktach handlowo-usługowych, a także zniżki w komunikacji miejskiej, której wysokość różni się w zależności od miasta – w Opolu przejazdy są darmowe, ale wyłącznie dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz