piątek, 22 września, 2023
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Dzienny raport o koronawirusie. 21 zakażonych na Opolszczyźnie, 884 w kraju

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 21 zakażonych. W całym kraju liczba zakażonych wynosi już 884.

Dzienny raport o koronawirusie. 21 zakażonych na Opolszczyźnie, 884 w kraju 5

Aktualnie w woj. opolskim hospitalizowane z podejrzeniem (bądź stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem) są 32 osoby. Liczba chorych – z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – wynosi obecnie 21 osób. Nowe potwierdzone przypadki: 1 – powiat kędzierzyńsko–kozielski oraz 1 – powiat prudnicki. Liczba ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 392 osoby. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 785 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 3 osoby.

Dla całego kraju liczby te przedstawiają się następująco:
1. liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 1479 os.,
2. liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 62 511 os.,
3. liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 53 426 os.,
4. liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju – 104 529 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie, liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Echo Gmin Opolskich

Leave a Reply