niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Dzienny raport o koronawirusie: 31 zakażonych na Opolszczyźnie, 1638 w kraju

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 31 zakażonych koronawirusem. W całym kraju liczba zakażonych wynosi 1638.

Dzienny raport o koronawirusie: 31 zakażonych na Opolszczyźnie, 1638 w kraju 4

Aktualnie w woj. opolskim hospitalizowane z podejrzeniem (bądź stwierdzeniem) zakażenia nowym koronawirusem są 33 osoby. Liczba chorych – z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – wynosi obecnie 31 osób.

– Dzisiaj mamy trzy nowe potwierdzone przypadki zakażenia. Wszystkie trzy osoby pochodzą z powiatu strzeleckiego. Przypadek nr 29 to chłopiec w wieku nastoletnim. Jego stan jest dobry, przebywa na kwarantannie domowej. Kolejny przypadek zakażenia to kobieta w wieku średnim. Jej stan jest stabilny. Jest hospitalizowana w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. Ostatni to 31 potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w woj. opolskim. To dziewczynka w wieku nastoletnim z powiatu strzeleckiego, której stan określany jest jako dobry. Obecnie nie wymaga hospitalizacji, przebywa w izolacji domowej. Powodem zakażenia we wszystkich tych trzech przypadkach jest transmisja lokalna – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego.

Liczba ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 415 osób. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 498 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród 31 zakażonych wynosi 3 osoby. W ciągu minionej doby 12 osób skierowano na kwarantannę domową po przekroczeniu granicy RP.

Dla całego kraju liczby te przedstawiają się następująco:
1. liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 1719 os.,
2. liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 97 413 os.,
3. liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 56 558 os.,
4. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 167 890 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz