piątek, 11 października, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Popielów

Ekopracownia stała się Eko Domem. Teraz czas na warsztaty

Od kilku tygodni szkoła podstawowa w Popielowie ma do dyspozycji nową salę lekcyjną – ekopracownię. Nadano jej nazwę „Eko Dom”, który ma służyć nie tylko uczniom, ale całej lokalnej społeczności. W tym celu zaplanowano już cały szereg ciekawych zajęć i warsztatów.

Powstanie ekopracowani to zasługa samych uczniów, którzy wzięli udział w Programie Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia 2023”. Dzięki ich filmowi o ochronie środowiska Gmina, jako jedyna w powiecie opolskim otrzymała 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na utworzenie nowoczesnej i doskonale wyposażonej pracowni biologiczno-chemiczno-przyrodniczej.

W ramach projektu wyremontowano jedną z sal, a następnie doposażono ją w sprzęt najwyższej klasy o wartości ok. 52 tys. zł. Wśród elementów, jakie pojawiły się w pracowni i będą służyć edukacji najmłodszych, jest m.in.: przeszklone dygestorium demonstracyjne, wizualizer do wyświetlania obiektów 3D, szafa na odczynniki chemiczne oraz zestaw 108 odczynników, szafy na zestawy szkieł do doświadczeń oraz inne pomoce laboratoryjne, stół demonstracyjny, kwasomierz glebowy, paski testowe do wykrywania azotanów, plansze dydaktyczne oraz ulotki edukacyjne.

„Eko Dom”, jak nazwano nową salę, będzie miejscem szerzenia wiedzy z zakresu przyrody, biologii i chemii nie tylko wśród uczniów popielowskiej podstawówki, ale wszystkich mieszkańców. Dlatego zaplanowano zajęcia wykładowo-warsztatowe o przeróżnej tematyce, które pomogą m.in. w:

  • kuchni – za sprawą warsztatów o np. podstawach zdrowej diety, odczytywaniu etykiet żywności, związkach chemicznych najbardziej szkodliwych dla zdrowia, naturalnych detergentach do zmywania, wykorzystywaniu resztek pożywienia w celu nawożenia przydomowych ogródków;
  • łazience – dzięki zajęciom dotyczącym np. procesu tworzenia naturalnych kosmetyków i detergentów;
  • ogrodzie – poprzez warsztaty związane np. z badaniem ph gleby, zasadami tworzenia i działania kompostowników, tworzeniem ekologicznych nawozów;
  • zakupach – na skutek zajęć o np. zasadach kupowania jak najmniej przetworzonej żywności, naturalnych konserwantach, badaniu poziomu degradalności przykładowych opakowań i ich ewentualnym zastosowaniu w ogrodzie, segregowaniu śmieci;
  • odpoczynku – dzięki warsztatom związanym np. z ziołolecznictwem, walorami przyrodniczymi Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zasadami zrównoważonego podejścia do otaczającego nas świata.

Informacji o terminach zajęć organizowanych w „Eko Domu” należy szukać na stronie i facebookowym profilu szkoły podstawowej w Popielowie (TUTAJ lub TUTAJ) oraz Gminy (TUTAJ lub TUTAJ).

Ekopracownia stała się Eko Domem. Teraz czas na warsztaty 2
fot. Gmina Popielów
Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz