wtorek, 23 kwietnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina Popielów

Gmina Popielów piętnasta w kraju, pierwsza w województwie

W tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” Gmina Popielów zajęła rekordowe, 15. miejsce na 1513 gmin wiejskich w Polsce, a tym samym osiągnęła najwyższy wynik na Opolszczyźnie. Niezależna kapituła doceniła dbałość popielowskich włodarzy o zrównoważony rozwój.

Ranking sporządzono na bazie oceny działalności samorządów w trzech obszarach:

  • trwałości ekonomiczno-finansowej – m.in. umiejętności zwiększania dochodów własnych i pozyskiwania środków zewnętrznych czy efektywności zarządzania budżetem bieżącym;
  • trwałości społecznej – wydatków na usługi wpływające na jakość życia mieszkańców (np. edukacja, kultura czy sport) oraz efektów tych nakładów;
  • trwałości środowiskowej – m.in. długości ścieżek rowerowych, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

W sumie w 2023 roku wzięto pod uwagę ok. 30 różnych wskaźników, na podstawie których samorządom przyznawane były punkty, a ich suma decydowała o ostatecznej pozycji w rankingu w jednej z trzech kategorii: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

15. miejsce w Rankingu Samorządów to kolejna dobra wiadomość z ostatnich tygodni. W październiku ukazał się też najnowszy ranking „Liderzy inwestycji” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w którym podsumowano wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2020–2022. Gmina Popielów awansowała w stosunku do ubiegłego roku o kilkaset pozycji – z miejsca 691. do 178. wśród gmin wiejskich z całej Polski, a jednocześnie zajęła pierwszą lokatę w powiecie i drugą w województwie.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz