Gdy mówimy o szeroko pojętej ekologii i ochronie środowiska nie możemy pominąć ideologii
zero waste. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego i oznacza „zero śmieci”. Często również
słyszymy o idei less waste, czyli „mniej śmieci”.
Idee zero i less waste odnoszą się nie tylko do nieprodukowania śmieci w domu, ale też do zakupów (zarówno stacjonarnych jak i internetowych), gotowania czy mody. Styl życia zgodny z less waste to zmiana naszych nawyków i codziennych wyborów na bardziej ekologiczne. Zero waste to niejakie rozszerzenie idei less waste, gdyż jest to ograniczenie konsumpcjonizmu i produkowania przez nas odpadów do absolutnego minimum.
Dlaczego to takie ważne?
Każdy z nas produkuje śmieci i jest to nieuniknione. W 2020 roku w Polsce zostało zebranych 13,1 mln ton odpadów komunalnych, co daje aż 342 kg w przeliczeniu na osobę! To wcale nie tak dużo; dane ukazują, że przeciętny Europejczyk produkuje rocznie aż 500 kg odpadów, a Amerykanin ponad 800 kg. Kilkaset kilogramów to wcale nie tak dużo, ale jeśli założymy, że przeciętny mieszkaniec Europy żyje 77 lat, w tym czasie wyprodukuje prawie 39 ton śmieci. Mimo iż wiele śmieci nadaje się do przetworzenia, większość z nich trafia na składowiska odpadów z powodu nieprawidłowej segregacji lub całkowitego jej braku. Bywa też tak, że śmieci są odpowiednio przez nas segregowane, ale zawodzi system przetwarzania odpadów.
Jak zacząć ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?
Najłatwiej od zakupów. Niektóre produkty musimy kupować regularnie, nie da się tego uniknąć. Możemy jednak naszymi wyborami sprawić, że zakupy będą bardziej przyjazne środowisku. Ważne są tutaj własne torby na zakupy i wybieranie papierowych opakowań, ale to nie wszystko.
Kupując takie produkty jak gąbki do mycia naczyń czy szczoteczki do zębów, możemy wybrać towary z recyklingu. Szczoteczki do zębów wykonane z plastiku z recyklingu (oraz bambusowe) są droższe niż te zwykłe i nie każdy może sobie na nie pozwolić, za co nie powinniśmy się obwiniać. Możemy jednak kupić inne produkty wykonane z materiałów z recyklingu, takie jak np. chusteczki higieniczne czy papier toaletowy. Dzięki temu kupujemy produkt z surowca, który i tak został już wcześniej przetworzony. Kupując artykuły wykonane z papieru z recyklingu oszczędzamy drzewa, które są jednym z kluczowych czynników w walce z ociepleniem klimatu.
W przypadku popularnych teraz zakupów internetowych możemy poprosić sklep o ekologiczne pakowanie wysyłki. Coraz więcej sprzedawców umożliwia klientom taką opcję. Kluczową rolę odgrywa wypełnienie paczki, szczególnie gdy zamawiamy elektronikę lub produkty szklane. Zamawiając produkt zapakowany ekologicznie powinniśmy oczekiwać wypełnienia z naturalnych materiałów. Nie możemy się jednak zrazić, gdy dostaniemy wypełnienie plastikowe, gdyż powinna być to folia, która dostała drugie życie.
Mimo wszystko produkty z recyklingu i w ekologicznych opakowaniach także zostawiają swój ślad ekologiczny. Tego już nie zmienimy, ale zawsze możemy zmienić nasze przyzwyczajenia. Przed każdym zakupem powinniśmy zastanowić się, czy faktycznie tego produktu potrzebujemy, czy jest dobrej jakości i czy nie trafi on do kosza śmieci po krótkim czasie.
.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/gus-ochrona-srodowiska-w-2020-odpady-komunalne-10550.html
https://environmentamerica.org/blogs/environment-america-blog/ame/how-much-trash-does-america-really-produce