Papier, mimo że mniej trwały od plastiku, jest świetnym materiałem opakowaniowym. Ponadto, można go przetworzyć od 3 do 7 razy, a niektóre źródła podają, że w idealnych warunkach – aż 25, jednak z każdym kolejnym razem traci swoje właściwości. Co robić, by dać mu jak najwięcej żyć?
Przede wszystkim: segregacja odpadów. Nie każdy papier czy tektura mogą zostać umieszczone w koszu na makulaturę. Do niebieskiego pojemnika nie można wyrzucać mokrych, zabrudzonych ani zatłuszczonych kartonów (np. po pizzy), ponieważ mogą one zanieczyścić całą partię makulatury. Papier lakierowany, foliowany, tapety, kalki i artykuły higieniczne również nie nadają się do recyklingu, należy umieścić je w pojemniku na odpady zmieszane.
Gdy makulatura trafi do punktu recyklingu, jest sortowana, a następnie ściśle zwijana w prostokątne bale. Później następuje zgniatanie i rozwłóknianie: papier kruszy się na drobne nici celulozy. Takie włókna są czyszczone i odbarwiane, by pozbyć się resztek zanieczyszczeń, kleju i druku. Masa celulozowa, jaka powstaje w wyniku tych procesów, jest brązowa, więc konieczne jest jej bielenie i osuszanie.
Jak widać, recykling papieru nie jest prosty i składa się z wielu skomplikowanych procesów, dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja makulatury. Z jednej tony tego surowca w procesie recyklingu można otrzymać 900 kg papieru. Rocznie na całym świecie produkuje się ponad 300 mln ton papieru, a co za tym idzie – wycina się mnóstwo drzew, które są niezbędne do produkcji tlenu, dlatego też ponowne wykorzystanie makulatury jest tak ważne.
Jak wspierać recykling papieru?
Wspieranie ponownego wykorzystania makulatury najłatwiej zacząć od zakupów: kupując produkty z recyklingu, zwiększamy na nie zapotrzebowanie, więc stają się one bardziej dostępne: kupi je więcej osób, a fabryki, odpowiadając na popyt, zaczną używać do produkcji materiałów z recyklingu.
Zamiast zwykłych chusteczek higienicznych czy papieru toaletowego możemy kupić ten sam produkt pochodzący z recyklingu. Popularny jest również papier ksero z ponownie wykorzystanego surowca, lecz jego cena, ze względu na rosnące ceny makulatury, również rośnie.
Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska
i Gospodarki
Wodnej w Opolu
Źródła:
https://esbud.pl/kilka-faktow-o-papierze-i-jego-przerobce/