piątek, 11 października, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Jesienne zagrożenia. Jak być bezpiecznym na drodze oraz uchronić się przed kradzieżą

Złota polska jesień, choć potrafi być piękna, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Wynikają one głównie z coraz wcześniej zapadającego zmierzchu oraz kapryśnej, często deszczowej i wietrznej pogody. W takich warunkach konieczne są szczególne środki ostrożności – zarówno na drodze, jak i w domu, bo ograniczona widoczność zapewnia schronienie złodziejom.

Jesienne zagrożenia. Jak być bezpiecznym na drodze oraz uchronić się przed kradzieżą 4

Bezpieczni na drodze

Ulewny deszcz, pojawiająca się mgła, wcześnie zapadający zmrok – to trudne warunki dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i uchronić się przed utratą zdrowia, a być może nawet życia, a przy tym nie narażać innych uczestników ruchu, należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku zasad.

Ważne, by jako kierowca pamiętać o podstawach:

  • dobrym stanie technicznym samochodu – zwłaszcza oświetlenia, wycieraczek i układu hamulcowego;
  • dokładnie oczyszczonych szybach i lusterkach;
  • odpowiednich oponach;
  • dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

Częste deszcze to też mokra, a w związku z tym śliska jezdnia, na której nietrudno o utratę panowania nad autem. Stąd konieczność uważnej obserwacji drogi i jej otoczenia, zachowania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego samochodu oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Słaba widoczność sprawia też, że kierowcom trudniej zauważyć niezmotoryzowanych uczestników ruchu, dlatego poruszając się pieszo lub rowerem również należy zastosować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o bycie widocznym na drodze – założenie elementów odblaskowych oraz posiadanie dobrego oświetlenia w rowerze. Jest to zresztą wymagane prawnie, a niestosowanie się do tych obowiązków może skutkować mandatem. Pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym, jezdnią lub poboczem bez odblasków, zapłaci 100 zł. Natomiast rowerzysta, którego jednoślad nie jest oświetlony po zmroku, podlega karze 200 zł.

Poza tym warto też:

  • korzystać z chodnika bądź ścieżki rowerowej, a jeśli ich nie ma – z pobocza;
  • bacznie obserwować otoczenie, a przede wszystkim nie korzystać z telefonu oraz innych urządzeń rozpraszających uwagę;
  • przed wejściem na przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów upewnić się, że jest to bezpieczne.

Uwaga na złodziei!

Podczas gdy jesienne warunki pogodowe stanowią kłopot dla uczestników ruchu drogowego, dla złodziei są wprost idealne. Po zmroku trudniej zauważyć obcą osobę wałęsającą się po posesji, a zacinający deszcz czy silny wiatr zagłuszą alarmujące odgłosy. A paść ofiarą kradzieży i stracić dorobek nawet kilku lat ciężkiej pracy wcale nie jest tak trudno – wystarczy chwila nieuwagi. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by zabrać parę cennych rzeczy i wyjść niezauważonym. Istnieją jednak metody, dzięki którym można uchronić się przed rabunkiem.

Najbardziej skutecznym środkiem antywłamaniowym jest czujny sąsiad, który zainteresuje się obcymi osobami kręcącymi się w okolicy i w razie potrzeby zawiadomi policję. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariusze będą mieć szansę przyłapać złodzieja na gorącym uczynku i uchronić nas oraz ewentualne kolejne ofiary przed kradzieżą. Samemu również warto zwracać uwagę na to, czy w sąsiedztwie nie dzieje się nic niepokojącego.

Skuteczne w ochronie dobytku jest też:

  • dbanie, aby wszystkie drzwi prowadzące do wnętrza domu oraz budynków gospodarczych były zamknięte, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej;
  • unikanie przechowywania w domu dużych kwot pieniędzy;
  • zamontowanie systemu alarmowego oraz drzwi i okien antywłamaniowych;
  • ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest spis posiadanych wartościowych przedmiotów, uwzględniający ich cechy szczególne czy numery seryjne, a także zdjęcia – będą dowodem, że dane rzeczy są naszą własnością.

Będąc świadkiem włamania czy kradzieży, słysząc podejrzane hałasy w sąsiedztwie lub zauważając niepokojąco zachowujące się obce osoby w okolicy, należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub na Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim (nr tel.: 47 863 72 03). Nie narażajmy się próbą samodzielnego ujęcia sprawcy, nie wiedząc, do czego jest zdolny.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz