czwartek, 30 czerwca, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina ŁubnianyCiekawostki

Jubileusz Ośrodka Kultury i partnerstwa z Arnstein

Zainaugurowano obchody 25-lecia Łubniańskiego Ośrodka Kultury, które są ściśle związane z rocznicą podpisania aktu partnerstwa z Arnstein. Gmina Łubniany współpracuje z tym miastem już ćwierć wieku.

Inauguracja obchodów rocznicowych miała miejsce w ostatnią sobotę kwietnia w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Było to kameralne spotkanie pracowników, poprzedzone mszą świętą w Kościele Świętego Piotra i Pawła w Łubnianach. Wszystkie wydarzenia planowane na ten rok będą bardziej uroczyste niż zwykle, ponieważ srebrną rocznicę świętować będziemy podwójnie. 25 lat temu Gmina Łubniany popisała akt partnerstwa z miastem Arnstein w Niemczech.

25 lat Łubniańskiego Ośrodka Kultury to bardzo ważne wydarzenie w historii gminy i jej mieszkańców. Wspaniałym elementem tegorocznych obchodów jest rocznica partnerstwa z Arnstein. Będziemy gościć delegację z Niemiec, a także ich odwiedzimy. Wydarzy się w tym okresie wiele dobrego. Każdy znajdzie coś dla siebie w programie nadchodzących imprez – powiedział nam dyrektor ŁOK Krystian Czech.

Arnstein to ośmiotysięczne miasto w Bawarii leżące niedaleko Würzburga, nad rzeką Wern. Część jego mieszkańców zna gminę Łubniany nie tylko z opowieści i z chęcią odwiedza ten podopolski region. – Nasi niemieccy partnerzy bardzo podziwiają, jak szybko się rozwija nasza gmina. Widzą oni ogromne zmiany na lepsze w ciągu tych 25 lat partnerstwa – informuje wójt Krystian Baldy. Pozytywne opinie zza Odry skłoniły go do przemyśleń na temat roli Polski w Europie. – Nie powinniśmy się czuć „gorszymi” w Europie. Powinniśmy być dumni z tego, co mamy, a problemy traktować jako impuls do zmian i rozwoju – mówił na ostatnim spotkaniu wiejskim w Jełowej.

W związku z podwójnym jubileuszem odbędą się imprezy zarówno w Łubnianach, jak i w Arnstein. Jak poinformował nas Urząd Gminy, delegacja z Łubnian zagości w Bawarii pod koniec lipca. Będzie to spora grupa, bo oprócz oficjalnej delegacji, do Niemiec wyjadą piłkarze ze szkółki oraz grupa mażoretek, a także osoby związane z historią partnerstwa. Goście z Niemiec przyjadą do Łubnian dwukrotnie. Pierwszy raz, w dniach 23-24 czerwca z okazji Święta Gminy dla Rodziny, podczas którego wezmą udział w Międzynarodowych Zawodach Strażackich w Brynicy. Pojawią się także w gminie we wrześniu na w dożynkach w Jełowej. Będzie to zarazem główna impreza dotycząca jubileuszu partnerstwa i odbędzie się w dniach 8 i 9 września, czyli tydzień po inauguracji nowego sezonu kulturalnego w ŁOK.

Jubileusz Ośrodka Kultury i partnerstwa z Arnstein 5Z okazji jubileuszu partnerstwa, obie strony przygotowują specjalną publikację. Będzie to dwujęzyczna książka, opowiadająca historię partnerstwa ilustrowana fotografiami z ważnych wydarzeń. Obok wątku sentymentalnego, którym są wspomnienia dotyczące wspólnych przeżyć obu miejscowości, pojawi się również element praktyczny. Będą nim przepisy kulinarne pochodzące z obu kultur, czyli z Polski i z Niemiec. Przeważać będą z pewnością smaki śląskie. Promocja książki będzie miała miejsce 22 lipca w Arnstein, a od 9 września będzie dostępna w gminie Łubniany.

 

Leave a Reply