niedziela, 9 sierpnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
ChróściceWiadomości

Koronawirus dotarł już do Chróścic

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w gminie Dobrzeń Wielki wykryto w sołectwie Chróścice. W Wielką Sobotę poinformował o nich wójt Piotr Szlapa. Najprawdopodobniej to nie koniec zachorowań na COVID-19 w tej okolicy.

Piotr Szlapa pojawienie się koronawirusa w gminie Dobrzeń Wielki ogłosił poprzez oświadczenie, które zostało opublikowane na stronie internetowej gminy. Jednocześnie poprosił, aby mieszkańcy zachowali szczególną ostrożność.

„W związku z informacją o przypadkach zakażenia koronawirusem w naszej gminie zwracam się z prośbą o noszenie maseczek w przestrzeni publicznej (kościoły, sklepy) oraz unikanie kontaktów międzyludzkich. Zostańmy w domu” – apelował wójt.

Proboszcz na kwarantannie

Również w Wielką Sobotę, podczas wieczornej mszy w chróścickim kościele, odprawiający ją ksiądz Paweł Landwójtowicz poinformował, że proboszcz parafii, ksiądz Zygmunt Jaworek, został skierowany na kwarantannę.

– Ksiądz proboszcz odwiedził osobę, u której później wykryto koronawirusa. Jest w pełni sił i zdrowia, ale zgodnie z poleceniem władz sanitarnych musi odbyć czternastodniową kwarantannę – przekazał wiernym.

Obostrzenia zostały przedłużone, a maseczki będą obowiązkowe!

W Polsce liczba chorych na COVID-19 nieustannie wzrasta. Do tej pory koronawirusa wykryto u około 7 tys. osób. W związku z tym rząd wprowadził nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, który wejdzie w życie 16 kwietnia (czwartek). Wydłużył też okres obowiązywania wprowadzanych od kilku tygodni restrykcji.

Co najmniej do 19 kwietnia (niedziela) ograniczone będą zasady przemieszczania się, zakaz wychodzenia z domu nieletnich bez opieki dorosłego czy zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

Do tego samego czasu ograniczone będą również zasady poruszania się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodów większych niż dziewięcioosobowe. Liczba osób uczestniczących w wydarzeniach religijnych wciąż nie będzie mogła wynosić więcej niż pięć osób (nie licząc kapłana i służby liturgicznej), a w sklepach będą mogły przebywać trzy osoby na jedną kasę.

Jednocześnie wciąż będą obowiązywać ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji kultury, galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. Restauracje pozostaną zamknięte, a działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i innych podobnych wciąż będzie zawieszona.

Natomiast do 26 kwietnia (niedziela) szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki będą zamknięte. Tak samo długo wstrzymany będzie pasażerski ruch lotniczy i międzynarodowy ruch kolejowy. Z kolei do 3 maja (niedziela) przedłużono zasady przekraczania granic i obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie z zagranicy. Do odwołania będą też obowiązywać ograniczenia dotyczące zgromadzeń i imprez masowych.

Dodaj komentarz