poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna [8.04 – 21.04]

Dwa skradzione rowery, dwa obrabowane domy, trzech nietrzeźwych kierowców, wandal na komisariacie i damski bokser – to sprawy, którymi w ciągu ostatnich dwóch tygodni zajmowali się policjanci z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Nie mogli więc narzekać na brak obowiązków. Na naszych terenach, dokładnie w Kup, doszło też do incydentu drogowego.

Bił żonę i trafił za kraty

Od lipca 2021 roku 53-letni mężczyzna z Murowa znęcał się nad żoną, groził jej i publicznie ją upokarzał. Trwało to do marca, gdy kobieta zdecydowała się zgłosić sprawę policjantom z dobrzeńskiego komisariatu. Mężczyznę objęto wtedy dozorem policyjnym oraz zakazem kontaktowania się z ofiarą i zbliżania się do niej.

To jednak nie pomogło. Mężczyzna wciąż poniżał żonę i groził jej, że ją otruje, miał też rozbić szklaną butelkę na jej głowie. Natomiast 2 kwietnia wszczął awanturę w kościele, gdzie szarpał kobietę i groził jej pobiciem, interweniowała wtedy policja.

Trzy dni później, na wniosek komendant dobrzeńskiego komisariatu, Sąd Rejonowy w Kluczborku zastosował wobec oprawcy tymczasowy areszt. Za znęcanie się, groźby karalne i uszkodzenie ciała ofiary 53-latkowi grozi nawet 7,5 roku pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowiada karnie już jako recydywista.

Pościg za rowerzystą

Nietypowy pościg spotkał dobrzeńskich policjantów 14 kwietnia. Ścigali bowiem… rowerzystę. Sęk w tym, że ścigany nie jechał na swoim jednośladzie, tylko na skradzionym chwilę wcześniej.

Stało się to na ul. Reymonta w Dobrzeniu Wielkim. Ofiara dość szybko zorientowała się, że zniknął jej rower. Zgłosiła to na policję, a dyżurny poinformował o tym patrol, który ruszył za złodziejem.

Własność została błyskawicznie odzyskana i zwrócona właścicielowi. Przestępcy grozi teraz od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Kolejny skradziony rower

Skoro jesteśmy już przy kradzieżach rowerów, to pięć dni wcześniej, również w Dobrzeniu Wielkim, doszło do tego samego. Tym razem jednoślad zniknął spod sklepu Emma przy ul. Namysłowskiej.

Podobnie jak temu przestępcy, który przywłaszczył rower na ul. Reymonta, tak i temu grozi od 3 miesięcy do 5 lat za kratami.

Czterech pijanych, w tym jeden wandal

W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasi policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców i jedną osobę do wytrzeźwienia. Ostatnia z nich zdemolowała w tym stanie pomieszczenie służbowe w budynku Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Stało się to 5 kwietnia, a straty oszacowano na więcej niż 500 złotych. W związku z tym wandalowi grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Pijani kierowcy zostali natomiast uchwyceni 8 i 10 kwietnia w Dobrzeniu Wielkim oraz 15 kwietnia pod Murowem. Pierwszy delikwent, zatrzymany na ul. Wrocławskiej, wydmuchał 0,65 promila. Drugi, którego funkcjonariusze przyłapali na ul. Opolskiej, miał aż 2,3 promila. Natomiast trzeci z nich kierował pod wpływem 1 promila.

Przypomnijmy, że gdy wynik badania trzeźwości przekracza 0,2 promila, występek traktuje się jako jazdę po spożyciu i wykroczenie. Jeśli natomiast kierowca wydmucha powyżej 0,5 promila, wtedy mówimy już o prowadzeniu w stanie nietrzeźwości i przestępstwie.

Wszyscy trzej kierowcy popełnili zatem przestępstwa. Teraz grozi im grzywna w wysokości minimum 5 tys. złotych, wieloletni zakazu prowadzenia pojazdów oraz ograniczenie lub pozbawienia wolności do lat 2.

Ograbił dwa domy

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi złodziejowi, który włamał się do dwóch niezamieszkałych domów, w których dopuścił się kradzieży.

Stało się to 8 kwietnia w Chróścicach. Dobrzeńscy policjanci ujęli już sprawcę, który odpowie przed sądem z tytułu artykułu 279 kodeksu karnego.

Incydent drogowy w Kup

Na drodze wojewódzkiej nr 454 z Opola do Namysłowa, dokładnie w miejscowości Kup, zderzyły się samochód osobowy i bus. Drugi z pojazdów wylądował w rowie. Stało się to 13 kwietnia około godz. 9.30.

Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu, Ochotniczą Straż Pożarną w Kup, zespół ratownictwa medycznego oraz policjantów z ruchu drogowego. Wezwano też prokuratora, ponieważ jednym z pojazdów kierował policjant.

Kronika policyjna [8.04 – 21.04] 3
W Kup, po zderzeniu busa z osobówką, pierwszy z pojazdów wpadł do rowu (fot. Prosto z Opolskiego)

Chcesz strzec prawa?

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Leave a Reply