niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Kwiecień 2024

Ostatnie tygodnie na Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim obfitowały niestety w zdarzenia o charakterze kryminalnym. Nie brakowało również nietrzeźwych kierowców. W naszej kwietniowej kronice policyjnej przypominamy też, jak chronić się przed spoofingiem.

Kronika policyjna. Kwiecień 2024 2
Komisariat policji w Dobrzeniu Wielkim

Kradzieże i uszkodzenie mienia

Dobrzeńscy funkcjonariusze w ostatnim czasie zajmowali się kilkoma przestępstwami. Zaczęło się 26 marca, kiedy na komisariat wpłynęło zawiadomienie od mieszkańca gminy Murów o przywłaszczeniu mienia. Rzeczone mienie zostało jednak odnalezione, w związku z czym postępowanie zostało szczęśliwie zakończone umorzeniem z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Nieco gorzej ma się sprawa z kradzieżą, do której doszło tego samego dnia i również na terenie gminy Murów, gdzie zginęły 4 kamery zewnętrzne. Każda z nich została wyceniona na 400 zł, w związku z czym łączna wartość strat to 1600 zł. Kolejna kradzież miała miejsce 2 kwietnia na terenie gminy Popielów, a łupem złodzieja padły pieniądze i biżuteria. Postępowanie w obu tych sprawach trwa.

Ostatnie ze zdarzeń to uszkodzenie mienia, zgłoszone 5 kwietnia, choć doszło do niego 29 marca na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Uszkodzenie polegało na zniszczeniu powłoki lakierniczej w samochodzie. Wartość strat wynosi ponad 800 zł, więc zdarzenie kwalifikuje się jako przestępstwo.

Kolejni miłośnicy jazdy „na podwójnym gazie”

Nasza kronika policyjna za każdym razem zawiera informacje o kolejnych kierowcach, którzy wsiedli nietrzeźwi za kółko. Nie inaczej jest i tym razem.

25 marca dobrzeńscy policjanci zatrzymali w Opolu nietrzeźwego kierującego, który wydmuchał ok. 0,7 promila. Teraz sprawą zajmują się miejscy funkcjonariusze, ponieważ zdarzenie miało miejsce na ich terenie. 29 marca w gminie Dobrzeń Wielki zatrzymano kobietę, która prowadziła samochód, mimo iż we krwi miała ok. 1 promila alkoholu. Jazda pod wpływem zakończyła się w jej przypadku doprowadzeniem do kolizji. Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany 12 kwietnia na terenie gminy Popielów. Mężczyzna wydmuchał ponad 1 promil alkoholu.

W ubiegłym miesiącu policjanci zatrzymali też dwóch pijanych rowerzystów. Pierwszy z nich wpadł 28 marca na terenie gminy Popielów. Alkomat wskazał u niego dużo ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast 11 kwietnia dobrzeńscy funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego kierującego rowerem na terenie gminy Popielów, który wydmuchał ok. 1,3 promila. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami.

Wjechała do rowu prowadząc pod wpływem alkoholu. Miała prawie 3 promile

Prawie 3 promile alkoholu we krwi miała kierująca skodą, która 8 kwietnia wieczorem wjechała do przydrożnego rowu przy ul. Podlesie w Chróścicach. Kobiecie grozi teraz wysoka grzywna, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz do 2 lat więzienia.

Nietrzeźwa 47-latka straciła panowanie nad pojazdem, a w konsekwencji wypadła z drogi i wjechała do rowu. Kobiecie odebrano prawo jazdy, ona sama trafiła zaś do szpitala z obrażeniami ciała. Samochód przekazano właścicielowi.

Na miejscu pracowali strażacy z JRG 2 Opole i OSP Chróścice oraz ratownicy medyczni. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajmuje się policja.

Kronika policyjna. Kwiecień 2024 3
fot. prostozopolskiego.pl

Wypadł z drogi prosto w słup energetyczny

O wyjątkowym pechu może mówić kierowca BWM, który 19 kwietnia podróżował ul. Namysłowską w Dobrzeniu Wielkim. Mężczyzna wypadł z drogi i uderzył w słup energetyczny. Autem podróżował razem z pasażerem, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jak się okazało, kierowca BMW chciał wyprzedzić jadącego przed nim opla. Niestety kierujący oplem również postanowił wyprzedzać, ale nie upewnił się, czy manewr jest bezpieczny i zepchnął BMW z drogi. Na ratunek ruszyli strażacy z JRG 2 Opole i OSP Dobrzeń Wielki, a także policja i zespół ratownictwa medycznego. Połamanym słupem zajęło się pogotowie energetyczne.

Kronika policyjna. Kwiecień 2024 4
fot. prostozopolskiego.pl

Kierujący toyotą dachował w Jełowej

Na trasie DK45 w Jełowej doszło do dachowania. Kierujący samochodem marki Toyota stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i zakończył jazdę na dachu. W aucie znajdowały się 4 osoby, ale nikomu nic poważnego się nie stało.

Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej z JRG 1 Opole i OSP Jełowa, a także zespół ratownictwa medycznego. Okoliczności zdarzenia ustala policja.

Kronika policyjna. Kwiecień 2024 5
fot. prostozopolskiego.pl

Spoofing wciąż w użyciu

Oszuści nie odpuszczają i wciąż próbują wyłudzić pieniądze od nieostrożnych osób, a oszustwa to w dalszym ciągu jedne z najczęstszych spraw trafiających na policję. Dlatego ponownie przypominamy o często wykorzystywanej przez nich metodzie, jaką jest spoofing.

Spoofing to podszywanie się pod osoby lub instytucje, nierzadko za pomocą ich prawdziwych numerów telefonów. Może to być infolinia banku lub innej instytucji finansowej, może to być też konto naszego znajomego. Cel jest ten sam: wyciągnąć od nas pieniądze, czy to biorąc kredyt na nasze nazwisko, czy zachęcając na wybranie z banku pieniędzy lub wzięcie pożyczki. Często też są to prośby o nasze dane logowania do konta bankowego lub numer blik.

Jak uniknąć niechcianego wyczyszczenia konta? Należy zapisać sobie dane osoby, która dzwoni, rozłączyć się, a następnie zadzwonić do instytucji, którą osoba ta rzekomo reprezentowała. W ten sposób zweryfikujemy, czy był to oszust, czy jednak nie. To samo dotyczy przypadków, w których ktoś podszywa się pod członka rodziny. Jeśli podejrzewamy, że coś jest nie tak, należy się z nim skontaktować i upewnić, czy to on, czy oszust podszywający się pod niego.

Kronika policyjna. Kwiecień 2024 6
Przykład spoofingu za pośrednictwem aplikacji Messenger. Oszust próbował wyłudzić pieniądze od znajomego osoby, której konto przejął

Bardzo wygodnym sposobem na okradanie swoich ofiar jest dla przestępców również płatność blikiem. Miejmy pewność, do kogo wysyłamy kod blik i uzyskajmy dane tej osoby, ale niech to będą nie tylko imię i nazwisko, ale też numer telefonu i rachunku bankowego. Wówczas będzie trudniej nas oszukać.

Wstąp do policji

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz