wtorek, 23 kwietnia, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Luty 2024

Ostatni miesiąc w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim upłynął pod znakiem zwiększonej liczby nietrzeźwych kierowców. Wśród zdarzeń kryminalnych pojawiły się też kradzieże oraz zatrzymanie osoby posiadającej narkotyki. W naszej kronice policyjnej tradycyjnie zachęcamy również do wstąpienia do Policji.

Kronika policyjna. Luty 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Za posiadanie narkotyków otrzymał już zarzuty

0,69 grama mefedronu miał przy sobie 21-letni mężczyzna, którego 4 lutego zatrzymano na terenie gminy Łubniany. Za posiadanie środków odurzających otrzymał zarzuty. W jego sprawie prowadzone jest już postępowanie, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Opolu.

Amatorów cudzej własności wciąż nie brakuje

Do brawurowej akcji policjantów doszło po kradzieży samochodu osobowego, która miała miejsce 10 lutego na terenie gminy Murów. Zawiadomienie o zdarzeniu wpłynęło 11 lutego, a już dwa dni później sprawcy znaleźli się w rękach Policji. Funkcjonariusze w ciągu 48 godzin ustalili trasę przejazdu lawety, na której przewożono skradziony pojazd, do miejsca gdzie był już w trakcie demontażu. Sprawca został oczywiście schwytany, usłyszał też zarzuty. Postępowanie przygotowawcze nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Kluczborku.

W okresie od 9 do 13 lutego na terenie gminy Dobrzeń Wielki sprawca włamał się do skrzynki pocztowej, z której zabrał kopertę. Zdarzenie zakwalifikowano jako kradzież z włamaniem, ponieważ kradzież wymagała pokonania zabezpieczenia, w tym przypadku skrzynki. Wartość strat wyceniono na 700 zł.

Do kradzieży doszło również na terenie gminy Popielów. W okresie od 17 do 21 lutego sprawca ukradł kabel telekomunikacyjny. Jego wartość oceniono na około 1 tys. zł.

Pijani kierowcy również się znaleźli

Niespełna 1 promil alkoholu wykazało badanie alkomatem u kierowcy, który 5 lutego przed godz. 6.00 poruszał się po gminie Łubniany. Teraz grozi mu wysoka grzywna, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów i do 2 lat więzienia.

Opolscy funkcjonariusze namierzyli 39-latka podczas rutynowej, porannej kontroli. Po badaniu alkomatem okazało się, że mężczyzna prowadził dostawczego busa, pomimo że miał we krwi prawie promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a za kółkiem dostawczaka usiadł jego trzeźwy pasażer. O dalszej karze 39-latka zadecyduje sąd.

To jeden z wielu przypadków zatrzymań nietrzeźwych kierowców z ostatniego miesiąca. 14 lutego na terenie gminy Dobrzeń Wielki funkcjonariusze namierzyli kierującego pod wpływem 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Już dzień później, również na terenie gminy Dobrzeń Wielki, policjanci zatrzymali mężczyznę prowadzącego auto, mimo iż wydmuchał 0,5 promila. Tego samego dnia, 15 lutego doszło do zatrzymania kierowcy, który pod wpływem ponad 2 promili wsiadł za kółko i na terenie gminy Łubniany spowodował kolizję. Podobnie mężczyzna zatrzymany na terenie gminy Dobrzeń Wielki 18 lutego – kierował autem mimo posiadania 1 promila w wydychanym powietrzu, a skutkiem tego była kolizja drogowa. Ostatnią na tej niechlubnej liście jest kobieta, która 20 lutego poruszała się autem po gminie Dobrzeń Wielki, a po skontrolowaniu przez funkcjonariuszy alkomat wykazał u niej około 0,2 promila.

Część z wymienionych popełniła wykroczenie, inni zaś przestępstwo. Przypomnijmy bowiem, że według prawa istnieje rozróżnienie na dwa rodzaje pijanych kierowców – tych prowadzących w stanie wskazującym na spożycie alkoholu oraz tych, którzy prowadzą w stanie nietrzeźwości. Osobą po spożyciu jest ta, która podczas badania alkomatem „osiągnie” wynik od 0,2 do 0,5 promila i tym samym popełnia wykroczenie. Nietrzeźwy jest natomiast ten kierowca, który wydmucha od 0,5 promila wzwyż, co jest kwalifikowane jako przestępstwo i zostaje skierowane do sądu.

Warto pamiętać, że każdy, kto nie jest pewny czy może już prowadzić samochód, ma możliwość skorzystania z bezpłatnego badania stanu trzeźwości w dobrzeńskim komisariacie. Wystarczy przyjść i o to poprosić, zamiast ryzykować zdrowiem i życiem swoim oraz innych uczestników ruchu, a także bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi.

– To jest w naszym wspólnym interesie – mówi komendantka KP w Dobrzeniu Wielkim Małgorzata Garbowska. – W przypadku braku pewności co do stanu trzeźwości jak najbardziej zapraszamy do komisariatu celem przeprowadzenia takiego badania i upewnienia się, czy rzeczywiście stan psychofizyczny już pozwala nam bezpiecznie prowadzić pojazd. Jest taka możliwość i proszę, aby z niej korzystać.

Ciężarówka zderzyła się z bmw, którym podróżowała rodzina z dzieckiem

Do groźnego wypadku doszło 14 lutego na ul. Namysłowskiej w Dobrzeniu Wielkim, gdzie ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym marki bmw. W aucie zainstalowany był system eCall, który automatycznie powiadomił służby ratunkowe. Dzięki temu pomoc przybyła bardzo szybko i podróżującą bmw rodziną zaopiekowali się ratownicy medyczni. Kierującemu ciężarówką nic się nie stało.

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z JRG 1 Opole oraz OSP Dobrzeń Wielki, zespół ratownictwa medycznego oraz policja. Na czas ich działań droga była całkowicie zablokowana. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajęli się funkcjonariusze.

fot. prostozopolskiego.pl

Policja stoi otworem

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz