piątek, 21 czerwca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Kronika policyjna. Styczeń 2024

Początek roku w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim należał do raczej spokojnych pod względem zdarzeń o charakterze kryminalnym. Doszło też do niewielu wypadków, a funkcjonariusze zatrzymali tylko jednego nietrzeźwego kierowcę.

Kronika policyjna. Styczeń 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Dwie kradzieże z włamaniem. Wartość strat – około 7 tys. zł

Jak ostrzegaliśmy w poprzedniej kronice policyjnej, okres świąteczno-noworoczny wiąże się z nasileniem kradzieży. Boleśnie przekonali się o tym mieszkańcy gmin Dobrzeń Wielki i Łubniany.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w okresie od 16 do 27 grudnia na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Sprawca włamał się do jednego z domów jednorodzinnych, gdzie spowodował straty o wartości ok. 2 tys. zł. Kilka dni później, w okresie od 22 do 31 grudnia, doszło do kradzieży z włamaniem w gminie Łubniany. Zniknęły elektronarzędzia, a wartość strat wyniosła ok. 5 tys. zł.

Posiadacze narkotyków zatrzymani

Dobrzeńscy funkcjonariusze zatrzymali posiadaczy narkotyków. 14 stycznia na terenie gminy Dobrzeń Wielki skontrolowali dwóch mężczyzn, przy których ujawnili środki odurzające. Pierwszy z nich miał ok. 40 gramów, drugi zaś – ok. 30 gramów.

Prowadziła auto na podwójnym gazie

Do jedynego w ubiegłym miesiącu przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy doszło 14 stycznia w gminie Dobrzeń Wielki. Winną okazała się kobieta, która wydmuchała niechlubny wynik ok. 1,5 promila. Tym samym kierująca popełniła przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli z ponad 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Teraz mogą czekać ją konsekwencje w postaci grzywny w wysokości minimum 5 tys. złotych, wieloletniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Zderzenie trzech aut w Dąbrówce Łubniańskiej. 5 osób poszkodowanych, w tym 2 dzieci

Trzy samochody zderzyły się 7 stycznia około godz. 10.00 na ul. Oleskiej w Dąbrówce Łubniańskiej. W wyniku wypadku zostały poszkodowane trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci.

W zdarzeniu brały udział bmw, skoda i jeep, którymi podróżowało 7 osób. Na pomoc ruszyły 4 zastępy straży z JRG 1 Opole, OSP Łubniany oraz dwie karetki pogotowia ratunkowego. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajęli się natomiast funkcjonariusze policji. Na czas ich pracy droga została zablokowana.

Kronika policyjna. Styczeń 2024 3
W wypadku w Dąbrówce Łubniańskiej zostały poszkodowane trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci (fot. prostozopolskiego.pl)

Wypadek w Karłowicach. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pięć osób, w tym roczne dziecko, brało udział w wypadku, do którego doszło 20 stycznia w Karłowicach. W wyniku czołowego zderzenia mercedesa i volkswagena dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Do zdarzenia doszło kilka minut przed południem na ul. Młyńskiej. Samochodami podróżowało czworo dorosłych oraz małe, nieco ponad roczne dziecko. W wypadku ucierpiało dwoje dorosłych pasażerów volkswagena, którzy z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

Na miejscu pracowali strażacy z JRG 2 Opole, JRG Brzeg, OSP Karłowice, a także zespół ratownictwa medycznego i policja. W czasie ich działań droga była zablokowana.

Kronika policyjna. Styczeń 2024 4
Podróżujący volkswagenem trafili do szpitala (fot. prostozopolskiego.pl/OSP Karłowice)

Chcesz strzec prawa?

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz