niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Listopadowa kronika policyjna

Ubiegły miesiąc w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim upłynął pod znakiem kradzieży, przywłaszczenia pojazdu i kolejnych nietrzeźwych kierowców. Niestety nie zabrakło też wypadków.

Listopadowa kronika policyjna 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Pełne ręce roboty dobrzeńskich funkcjonariuszy

W ostatnich tygodniach policjanci z Dobrzenia Wielkiego przyjęli zawiadomienia o dwóch kradzieżach. Do pierwszej doszło 6 listopada, a łupem złodziei padły telefony i gotówka. Natomiast 18 listopada miała miejsce kradzież pieniędzy. Oba przestępstwa wystąpiły na terenie gminy Dobrzeń Wielki.

8 listopada doszło też do przywłaszczenia pojazdu. Zdarzenie nastąpiło w Opolu, jednak to dobrzeńscy funkcjonariusze zatrzymali sprawcę, który obecnie oczekuje na wyrok w tej sprawie.

Mimo wciąż zaostrzanych przepisów nie brakuje kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożytym wcześniej alkoholu. Tym razem policjanci z Dobrzenia zatrzymali trzech takich delikwentów – 29 października w gminie Łubniany, 31 października w gminie Popielów oraz 3 listopada w gminie Dobrzeń Wielki. Dwaj pierwsi popełnili przestępstwo, bowiem prowadzili pojazd posiadając ponad 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Trzeci natomiast ma na koncie wykroczenie kierowania po spożyciu.

Wypadek w Kurzniach. Kierujący bmw wjechał w ogrodzenie

Kierujący osobowym bmw stracił panowanie nad autem, zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie jednej z prywatnych posesji w Kurzniach. Do zdarzenia doszło 7 listopada po godz. 10.00.

Kierujący bmw trafił pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego, który pojawił się na miejscu. Do wypadku zadysponowano również strażaków z OSP Popielów, JRG Brzeg i JRG 2 Opole, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz podnieśli samochód, aby upewnić się, że nie ma innych poszkodowanych. Okoliczności wypadku bada policja.

Listopadowa kronika policyjna 3
Kierujący bmw stracił panowanie nad autem, zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie jednej z posesji w Kurzniach (fot. prostozopolskiego.pl)

W Starych Siołkowicach płyty przygniotły mężczyznę. Poszkodowanego zabrał śmigłowiec LPR

W czasie rozładunku płyt kompozytowych z naczepy samochodowej doszło do wypadku – płyty przygniotły mężczyznę. Wydarzyło się to 8 listopada około godz. 15.00 w Starych Siołkowicach.

Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – Ratownik23, który zabrał poszkodowanego do szpitala. Do zdarzenia zadysponowano też zastępy straży pożarnej z OSP Stare Siołkowice, OSP Popielów i JRG 2 Opole oraz funkcjonariuszy policji.

Listopadowa kronika policyjna 4
Mężczyzna, którego przygniotły płyty kompozytowe, został przetransportowany do szpitala przez LPR (fot. prostozopolskiego.pl UKOŚNIK OSP Stare Siołkowice)

W Kępie motocykl zderzył się z osobówką. Ranny motocyklista trafił do szpitala

Do zderzenia motocykla i samochodu osobowego doszło 13 listopada po godz. 16.00 na ul. Opolskiej w Kępie. Ranny kierujący jednośladem został przewieziony do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego.

Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej z JRG Opole, OSP Luboszyce oraz OSP Gosławice. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajmuje się policja.

Listopadowa kronika policyjna 5
Motocyklista, który zderzył się z osobówką w Kępie, trafił do szpitala (fot. prostozopolskiego.pl)

Cztery samochody zderzyły się pomiędzy Jełową i Bierdzanami

Do zderzenia czterech samochodów osobowych doszło 14 listopada przed południem na DK45, pomiędzy Jełową i Bierdzanami. Na szczęście obyło się bez poszkodowanych, w wyniku wypadku zablokowany był natomiast pas jezdni w kierunku Kluczborka.

Winną zdarzenia okazała się kierująca oplem, która została ukarana mandatem w wysokości 1020 zł oraz dziesięcioma punktami karnymi.

Listopadowa kronika policyjna 6
Kierująca, która doprowadziła do zderzenia czterech aut na DK45, otrzymała 1020 zł mandatu i 10 punktów karnych (fot. prostozopolskiego.pl)

Chcesz strzec prawa?

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz