sobota, 8 sierpnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Dobrzeń Wielki

Magia cyrku w Dobrzeniu Wielkim

SONY DSC

Magia cyrku w Dobrzeniu Wielkim

18 i 19 maja na hali widowiskowo sportowej w dobrzeńskim Zespole Szkół odbyła się 11. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Cyrkowej „Magia Cyrku”. Na arenie cyrkowej podczas dwóch dni przed publiczności zaprezentowało się 136. młodych artystów w 29. choreografiach.

Cyrkowcy zjechali z całej Polski, m.in z Piotrkowa Trybunalskiego, Kielc, Leszna, Opola, Wołomina i oczywiście z Dobrzenia – gospodarze, grupa Cudaki.

W sobotę wystąpiły wszystkie grupy cyrkowe, w niedzielę zaprezentowali się ci artyści, którzy w sposób szczególny zachwyciły swoim wykonaniem jury. Miłą niespodzianką był występ profesjonalnej grupy cyrkowej, której artyści przeprowadzili również dla chętnych warsztaty, uchylając rąbek tajemnicy magicznego świata cyrku.

Poziom występów był bardzo wysoki, pokazy akrobatyczne w niezwykłych tanecznych choreografiach, żonglerka, monocykliści snujący piękne historie zataczając koła na swoich pojazdach, powiewające kolorowe stroje, nastrojowa muzyka, gracja, wdzięk – wszystko to budowało niezwykły, artystyczny klimat. Niedowierzanie, wielki podziw i zachwyt – takie emocje towarzyszyły widzom podczas dwóch dni cyrkowych zmagań.

Pomyśleć, że wielki świat zawitał do Dobrzenia Wielkiego i mieszkańcy mieli okazję przeżyć prawdziwą artystyczną biesiadę. Nieczęsto się zdarza, że mamy okazję oglądać takie widowiska na żywo. Szkoda, że nie spełniło się marzenie Grażyny Chmielowicz, która w roku ubiegłym, podczas 11. edycji festiwalu podzieliła się z nami smutną refleksją na temat frekwencji mieszkańców Dobrzenia i całej gminy. Jej marzeniem było, żeby trybuny zapełniły się po brzegi nie tylko uczestnikami i ich opiekunami, ale również mieszkańcami gminy.

Cóż znaczy artysta bez publiczności… To właśnie dla niej (publiczności), młodzi ludzie, artyści, i ich trenerzy, pracują przez cały rok w pocie czoła, doskonaląc swoje umiejętności, pokonując granice własnych możliwości, aby w finałowym występie zaprezentować doskonałą całość, oczarować widza.

W niedzielne popołudnie, po występie wyróżnionych grup artystów, nadeszła najbardziej chyba wyczekiwana przez uczestników festiwalu chwila. Wręczenie nagród, pucharów i wyłonienie zwycięzców.

Sponsorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Opolu, Urząd Marszałkowski, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Rada Sołecka Dobrzenia Wielkiego, Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim, Nadleśnictwo w Kup, X-Personalmenagement, portal Opowiecie i tartak Stora Enzo. Dzięki sponsorom, oprócz pucharów i medali, zwycięzcy otrzymali wielkie kosze słodyczy.

Po puchary i inne nagrody najczęściej występowali artyści z Fabryki Cudów z Piotrkowa Trybunalskiego. Przyjechali w mocnym, kilkudziesięcioosobowym składzie, prezentując swoje umiejętności w kilku grupach.

Grand Prix 11. Festiwalu Sztuki Cyrkowej zdobyła czternastoletnia Sandra Cieślak z Fabryki Cudów za układ akrobatyczno – stójkowy. Oklaski, piski radości i głośne okrzyki nie miały końca, Sandra obchodziła właśnie w tym dniu swoje urodziny. Po puchar szła tanecznym krokiem, odebrała go od wójta Piotra Szlapy ze łzami wzruszenia i radości w oczach.

W gronie nagrodzonych laureatów nie zabrakło gospodarzy – dobrzeńskich cudaków prowadzonych przez inicjatorkę i główną organizatorkę festiwalu – Grażynę Chmielowicz.

Podziękowania trafiły również do opiekunów grup cyrkowych, młodych artystów i ich rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w każdy możliwy sposób.

Magia cyrku dobiegła końca w niedzielne popołudnie. Artyści pełni wrażeń z pucharami i słodkościami opuścili scenę. Zadowoleni z organizacji, swoich występów, tego, co zobaczyli i co przeżyli. Wielu z nich zawarło nowe znajomości i przyjaźnie. Widzowie (szkoda, że było ich tak niewielu), wrócili do domów również pełni wrażeń.

Brawo dla organizatorów za tak wysoki poziom imprezy.

Dodaj komentarz