piątek, 22 września, 2023
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Naczelna Izba Lekarska apeluje do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Zdaniem środowiska lekarskiego, obecny stan zabezpieczenia obywateli Polski przed rozszerzającą się epidemią koronawirusa jest zdecydowanie za słaby. Dlatego Naczelna Izba Lekarska apeluje do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Ich zdaniem o zdrowiu i życiu Polaków zdecyduje najbliższe 30 dni.

Jak czytamy w apelu Naczelnej Izby Lekarskiej – Rosnące statystki zakażeń wskazują, że nasz kraj znajduje się w fazie dynamicznego rozszerzania się epidemii. Najbliższe 30 dni okaże się kluczowe w walce z wirusem.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres rozszerzy możliwości zastosowania środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii.

NIL apeluje do rządzących i środowiska politycznego o rozwagę i wzięcie na szalę celów partyjnych oraz zdrowia obywateli naszego państwa. Ich zdaniem wielokrotnie udawało się pogodzić oba cele. Na kampanię i wybory przyjdzie pora, gdy rzeczywiście wygasimy wszelkie ogniska choroby. Droga do tego jest tylko jedna – bezwzględna kwarantanna i izolacja oraz troska o już zarażonych i chorujących.

W najnowszej historii naszego kraju jest wiele budujących przykładów, kiedy polityczne i partyjne cele ustępowały miejsca obronie życia i zdrowia obywateli. O to i my, lekarze, apelujemy – czytamy w apelu do Mateusza Morawieckiego.

Oto pełna treść apelu Naczelnej Izby Lekarskiej do premiera Morawieckiego:

APEL Nr 1/20/VIII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 26 marca 2020 r.
do Prezesa Rady Ministrów
o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

W imieniu środowiska lekarskiego kierując się troską o stan zdrowia wszystkich mieszkańców naszego kraju, Naczelna Rada Lekarska apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa COVID-19.

Rosnące statystki zakażeń wskazują, że nasz kraj znajduje się w fazie dynamicznego rozszerzania się epidemii. Najbliższe 30 dni okaże się kluczowe w walce z wirusem. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres rozszerzy możliwości zastosowania środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii.

Doświadczenia innych krajów, w których epidemia rozpoczęła się wcześniej niż w Polsce, wskazują, że aby całkowicie wygasić jej ogniska, ograniczenia zgromadzeń, zakazy organizacji imprez masowych powinny być utrzymane tak długo, jak długo stwierdzane będą nowe przypadki zachorowań. W tym stanie rzeczy Państwo Polskie nie będzie mogło zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwa życia i zdrowia podczas egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych, a także wyborów prezydenckich, co w sposób oczywisty powinno prowadzić do ich odłożenia w czasie.

Walka o zdrowie i życie obywateli naszego kraju w czasie epidemii wymaga poświęceń od wielu lekarzy i lekarzy dentystów, a także wsparcia i odpowiedzialnych decyzji rządzących w imię obrony wartości najwyższych dla naszego istnienia.

W najnowszej historii naszego kraju jest wiele budujących przykładów, kiedy polityczne i partyjne cele ustępowały miejsca obronie życia i zdrowia obywateli. O to i my, lekarze, apelujemy. Codziennie walczymy o każdego pacjenta i wiemy, ilu nieszczęściom można zapobiec. Nasza lekarska powinność nakazuje nam nie tylko leczyć, ale i zapobiegać.  Dlatego nasz apel jest wołaniem o uniknięcie niepotrzebnych narażeń, cierpień i strat.

Krzysztof Żołyński

Echo Gmin Opolskich

Leave a Reply