sobota, 5 grudnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Chróścice

Niepodległa zerwała łańcuchy

Niepodległa zerwała łańcuchy

Wzruszający i widowiskowy montaż poetycko – muzyczny przygotowali uczniowie i nauczyciele PSP w Chróścicach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziecięcy chór pod kierunkiem Doroty Trojan śpiewał gromkim głosem patriotyczne i żołnierskie pieśni, maszerując w miejscu i powiewając w odpowiednim czasie biało czerwonymi chorągiewkami.

Pomiędzy pieśniami uczniowie recytowali patriotyczną poezję i odczytywali fragmenty przemówienia Józefa Piłsudskiego. Odpowiednio wzniosły nastrój budował podkład muzyczny.

W trakcie przedstawienia uczennica siedziała na podłodze pośrodku sceny w powiewnych szatach, skuta ogromnym łańcuchem. Scena symbolizowała zniewolenie Polski.

Pod koniec inscenizacji inna uczennica przebrana w białą, długą suknię, przeszła kilka razy dookoła sali z powiewającą biało – czerwoną flagą, po czym podeszła do skulonej zniewolonej Polski, podniosła ją z kolan, pomogła zerwać kajdany i nałożyła na głowę koronę.

Scena odzyskania niepodległości przez Polskę była niesłychanie wymowna i wzruszająca. Na baczność odśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Polskiego nauczyciele, obecni rodzice, uczniowie, aktorzy i zaproszeni gości, wśród których byli ustępujący wójt Henryk Wróbel, sołtys Beata Wolny oraz nowi radni z Chróścic.

Występy uczniów nagrodzono gromkimi brawami.

Leave a Reply