piątek, 15 października, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Czarnowąsy

Niezapomniana impreza dla pań

Na niespełna tydzień przed Dniem Kobiet w sali wiejskiej w Czarnowąsach odbyła się niezwykle udana impreza, zwana Babskim Combrem.

Tradycja tego święta sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy panie bawiły się we własnym gronie na krakowskim rynku. Przekupki buntowały się w ten sposób przeciwko władzy mężczyzn, szczególnie zaś przeciw ówczesnemu burmistrzowi Krakowa nazwiskiem Comber. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Tłusty Czwartek, kiedy to ów Comber zakończył życie. Historyk, Jędrzej Kitowicz, pisze, że szczęśliwym przekupkom, które radowały się z odejścia z tego świata znienawidzonego burmistrza, nie przeszkadzało ani błoto, ani słotna pogoda. Niebawem ten zwyczaj przeniósł się na całą Polskę.

Na pamiątkę owych wydarzeń świętowały również mieszkanki Czarnowąsów i okolic. W imprezie wzięło udział prawie 40 kobiet, a jedynym mężczyzną był wodzirej odpowiadający za stronę muzyczną. Inicjatorką Babskiego Combru była przewodnicząca Rady Rodziców, Magdalena Franczyk, a uczestniczki włączyły się zarówno w przygotowania, jak i porządkowanie sali po imprezie. Zabawa była przednia i trwała do białego rana. Panie zadbały o przeróżne przebrania i intrygujące fryzury. Na potrzeby Rady Rodziców udało się zebrać 700 zł.

Pomysłodawczyni zabawy, pani Magdalena Franczyk, zapewnia, że inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach i składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy.

źródło: sp31.opole.pl

Leave a Reply