niedziela, 19 maja, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Odszedł Roman Kirstein

Do wieczności odszedł Roman Kirstein, lider pierwszej Solidarności w Opolu. Legendę opolskiego antykomunistycznego podziemia pożegnaliśmy 5 kwietnia.

Roman Kirstein był znany przede wszystkim jako aktywny działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL-u. Swoją przygodę z Solidarnością rozpoczął w sierpniu 1980 roku, kiedy wstąpił w szeregi związku i uczestniczył w protestach w Opolskim Przedsiębiorstwie Robót Instalacyjno-Inżynieryjnych, gdzie wówczas pracował. Później był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S” w Opolu, wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku. Duża aktywność nie umknęła władzom – Roman Kirstein był dwa razy internowany. Najpierw po zatrzymaniu 12 grudnia 1981 roku, a później 17 grudnia 1982. Nie zniechęciło go to do dalszego zaangażowania w działania opozycyjne. Zakładał drugoobiegowe czasopismo „Solidarność Narodowa” i Bank Pomocy Bezrobotnym, a w 1986 roku wszedł w skład Tymczasowej Rady Regionalnej „S” Śląsk Opolski.

Po zmianach roku 1989 Roman Kirstein wciąż angażował się w życie polityczne regionu. Był radnym miejskim Opola I kadencji, do 1994 roku działał w Porozumieniu Centrum. Był także prezesem Stowarzyszenia Solidarni Śląska Opolskiego.

Wszystkie to nie przeszły bez echa. W 2001 roku Roman Kirstein otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 2012 – Krzyż Wolności i Solidarności, a w roku 2014 przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Niech spoczywa w pokoju.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz