piątek, 21 czerwca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
WiadomościGmina Dobrzeń WielkiGmina ŁubnianyGmina Popielów

Placówki oświatowe mogą być zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Rusza nauczanie zdalne

Do środy 25 marca wszystkie placówki edukacyjne w kraju będą zamknięte. To jednak pierwszy termin, w którym szkoły i przedszkola nie będą prowadzić zajęć dydaktycznych i opiekuńczych. Pierwszy, bo taki stan prawdopodobnie zostanie wydłużony o kolejne tygodnie, jednak nie będą to „korona-ferie”, tylko czas nauki zdalnej.

– Oczywiście przygotowujemy się do tego, że przerwa w tej tradycyjnej formie nauki w szkole, w klasie będzie się wydłużała. Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców – bo oni wszyscy będą musieli współpracować – na inny sposób nauczania. Zamiast tego tradycyjnego, twarzą w twarz, w jednej klasie, chcemy, aby stopniowo przechodzono na zdalne nauczanie. Metody mogą być bardzo różne, trzeba wykorzystać nowoczesne formy komunikacji, którymi częściowo, na co dzień już się posługujemy, takimi jak poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, którym można przekazać informacje, ale także różnego rodzaju komunikatory, które pozwalają tworzyć grupy, które mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach, przekazywać filmy video, bądź korzystać z tych materiałów elektronicznych, które znajdują się na platformach edukacyjnych – cytuje ministra edukacji narodowej Polska Agencja Prasowa.

– Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony. Pan minister (zdrowia – przyp. red) choćby wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie, więc wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek – tłumaczy Dariusz Piontkowski.

Szef MEN dodaje, że całkiem możliwy jest scenariusz, że zamknięcie placówek edukacyjnych zostanie wydłużone do Świąt Wielkanocnych, a kolejne decyzje zapadłyby w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Należy zaznaczyć, że większość szkół już teraz prowadzi nauczanie zdalne. Uczniowie otrzymują zadania niemal ze wszystkich przedmiotów, nawet z muzyki. Resort edukacji uruchomił także specjalny serwis „Lekcje z internetu”, gdzie można znaleźć propozycje zdalnej nauki dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. Serwis znajduje się pod TYM adresem.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz