Taki przekaz popłynął na konferencji dla rolników, która odbyła się 26. sierpnia w Karłowicach w sali Domu Kultury, przy okazji sołeckich dożynek. Zanim jednak doszło do dyskusji o nurtujących rolników problemach, w kościele parafialnym miała miejsce dożynkowa msza dziękczynna odprawiona przez księdza proboszcza Andrzeja Plewę, po której rolnicy wraz z zaproszonymi gośćmi zaproszeni zostali na dożynkowy obiad.
Wśród gości byli m.in. posłowie i samorządowcy z różnych stron Polski, którzy chcieli porozmawiać z rolnikami o bieżących problemach w kontekście historycznym, politycznym i gospodarczym.
Spotkaniu przewodniczyła Janina Piekarz, mieszkanka Karłowic, aktywna działaczka społeczna, niegdyś aktywistka Solidarności, przewodnicząca Komitetu Koordynacyjnego Powołania Koncernu Polski Cukier, była radna i obecnie przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.
Mówczyni w ostrych słowach krytykowała politykę rolną poprzednich rządów, przedstawiała dramatyczną sytuację miejscowych rolników i uświadamiała konieczność tworzenia silnego nurtu ludowego.
Wypowiadali się także inni uczestnicy konferencji, zwracając uwagę, że konieczne są dalsze działania rządu w celu poprawy i ustabilizowania sytuacji rolników. Wielokrotnie powtarzaną koncepcją było utworzenie przez rząd funduszu gwarancyjnego dla rolników, gwarantującego im bezpieczeństwo przy podpisywaniu kontraktów. Zagwarantowane środki rządowe miałyby uchronić rolników przed stratami w przypadku nieuczciwych, niewypłacalnych kontrahentów.
Jeden z mówców uświadamiał także rolników, że samorząd ma obowiązek pomóc im w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak na przykład susza, która spowodowała wielkie straty. Realną pomocą władz lokalnych byłoby zwolnienie rolników dotkniętych suszą z podatku rolnego. Rada gminy powinna przychylić się do takiego rozwiązania i przegłosować uchwałę.
Podczas tej konferencji poruszono także inne tematy, niezwiązane bezpośrednio z rolnictwem. Omawiano wątki historyczne w kontekście patriotycznym, mówiono o problemie alkoholizmu, z którym zmaga się społeczeństwo polskie oraz o konieczności zastosowania skutecznych metod jego zwalczania, bo do tej pory leczenie nałogów skupione wokół różnego rodzaju fundacji jest drogie i nieefektywne. Wynika to z blokowania niektórych środków leczniczych, tanich i ogólnie dostępnych, przez koncerny farmaceutyczne, także w Polsce.
Część oficjalna dożynkowego spotkania zakończyła się występem artystycznym zespołu Lira oraz zabawą taneczną.
Szersza relacja z konferencji w kolejnym wydaniu Echa