wtorek, 21 września, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
WiadomościGmina PopielówPopielów

Powstanie Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Informacji nie jest przesądzone

W poprzednim numerze Echa Gmin Opolskich informowaliśmy, że od 1 stycznia 2021 roku Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji połączy się z Gminną Biblioteką Publiczną, dzięki czemu powstanie Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Informacji. Tymczasem nie jest to jeszcze przesądzone.

Urząd Gminy oczekuje na opinie odpowiednich instytucji. Jeśli będą one pozytywne, w Popielowie powstanie GCKCiI.

Argumentów za połączeniem Centrum i biblioteki nie brakuje. W uzasadnieniu uchwały intencyjnej, podjętej przez Radę Gminy podczas ostatniego posiedzenia, wymieniano szereg zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim połączenie placówek ma zwiększyć efektywność pracy zarówno w zakresie kultury, jak i czytelnictwa, a połączone załogi będą działać prężniej. Będzie również ułatwiona organizacja, jeszcze lepsza współpraca z sołectwami, wzmocniona działalność w zakresie dziedzictwa narodowego (dotąd realizowana w izbie pamięci Jakuba Kani i izbie śląskiej) oraz rozszerzona oferta związana z informacją turystyczną.

W związku z połączeniem Centrum i biblioteki Urząd Gminy nie planuje żadnych zwolnień oraz nie zamierza zmniejszać środków przeznaczanych na kulturę i czytelnictwo. Nie zmniejszy się także liczba inicjatyw kulturalnych czy książek w bibliotece w Popielowie oraz filiach w Karłowicach, Starych Siołkowicach i Stobrawie.

Leave a Reply