środa, 29 listopada, 2023
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Chróścice

Srebrny certyfikat dla Victorii!

Srebrny certyfikat dla Victorii!

LZS Victoria Chróścice otrzymała srebrny certyfikat PZPN. To wielkie osiągnięcie dla klubu piłkarskiego działającego na niewielkiej wsi. Polski Związek Piłki Nożnej wytypował, spośród 694. klubów z całej Polski, 29 szkółek piłkarskich z Opolszczyzny do brązowego, srebrnego i złotego certyfikatu.

Złoty certyfikat otrzymała Odra Opole, srebrne certyfikaty otrzymało 8. szkółek piłkarskich, w tym Victoria Chróścice. Srebro otrzymał również KS Soccer College Śląsk Łubniany. Certyfikaty obowiązywać będą do 30 czerwca 2021 roku. W tym czasie kluby będą musiały się mocno starać, będą kontrolowane i monitorowane przez czujne oko PZPN. To spore wyzwanie, ale też pełna mobilizacja, aby nie utracić prestiżowej pozycji.

Proces certyfikacji był długi, żmudny i trudny. Aby otrzymać certyfikat, szkółki musiały spełnić wiele restrykcyjnych warunków, tych związanych z kadrą trenerską wyszkoloną na odpowiednim, wysokim poziomie, zapleczem logistycznym kompleksów sportowych, ilością treningów, organizacją i udziałem w sparingach oraz turniejach, a także ilością drużyn i jej zawodników.

– Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy certyfikat, to wielka nobilitacja dla klubu. Proces trwał długo, nie było łatwo przejść wszystkie procedury, to ogromna praca. Jestem zmęczony, ale bardzo dumny. Opłaciło się. Srebrny certyfikat oznacza, że nasza praca owocuje, że klub się rozwija, idzie do przodu. W szkółce trenuje mnóstwo dzieci. W każdej drużynie jest ponad 20. zawodników trenowanych przez dwóch trenerów. Każdy z nich jest dobrze wyszkolony, większość szkoli się nadal, podnosząc trenerskie kwalifikacje. Mamy dobrze wyposażony kompleks sportowy, niedawno do użytku oddano pokoje dla sportowców, współpracujemy z fizjoterapeutą, organizujemy dodatkowe specjalistyczne zajęcia. Ciągle podnosimy poziom.

Zyskujemy coraz więcej sponsorów, którzy widzą, że warto inwestować w dzieci i młodzież, w której tkwi duży potencjał. W końcu to swoi, miejscowi. To głównie dla mieszkańców rozgrywane będą mecze na stadionie Victorii, to oni będą najważniejszymi kibicami. Zwłaszcza że naszą ideą jest, aby pierwsza drużyna składała się głównie z miejscowych zawodników trenujących w szkółce od lat dziecięcych. Na pewno dostarczą pozytywnych emocji sportowych, bo są dobrze wyszkoleni. Uzyskanie certyfikatu to praca zespołowa wielu ludzi, praca w dużej mierze społeczna. Od czasu, kiedy zmienione zostały granice gminy i samorząd musiał radykalnie obciąć fundusze na sport, sporo się nauczyliśmy. Gospodarności, pozyskiwania sponsorów oraz środków z zewnętrznych źródeł. Ten rok kończymy w miarę stabilnie, choć dofinansowania z gminy było znacznie mniejsze niż w latach ubiegłych. Obawiamy się jednak o przyszłość klubu, kiedy wsparcie finansowe gminy jeszcze bardziej zmaleje – mówi trener Dawid Kamalski, główny koordynator całego procesu certyfikacji.

Brawo Victoria. Brawo trenerzy, zawodnicy, sponsorzy i wszyscy, którzy wspierają klub w jakikolwiek sposób. Być może srebrny certyfikat PZPN otworzy nową, chlubną kartę historii chróścickiego klubu.

Echo Gmin Opolskich

Leave a Reply