piątek, 15 października, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina ŁubnianyGaleria zdjęć

Stacja uzdatniania wody w Kobylnie już działa

Po kilkumiesięcznej rozbudowie otwarto stację uzdatniania wody w Kobylnie

26 kwietnia oficjalnie otwarto świeżo rozbudowaną stację uzdatniania wody w Kobylnie. Istniejąca od ponad dwudziestu lat stacja zaopatruje w czystą wodę całą północną część gminy Łubniany, czyli około 5 tysięcy mieszkańców.

– Przebudowa była konieczna ze względu na obecność związków żelaza i manganu w wodzie – mówił wójt Krystian Baldy, który uroczyście przeciął wstęgę.

Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby woda była bezpieczna dla mieszkańców.

Ten warunek już został spełniony, ponieważ ostatnie badania oczyszczonej w Kobylnie wody są rewelacyjne.

-W tym momencie ilość zanieczyszczeń tymi minerałami jest tak niska, że badania nie są w stanie wykazać ich obecności – potwierdza zadowolony z inwestycji zastępca wójta Krzysztof Urbanek. A była to inwestycja niemała, bo kosztowała 1 300 000 złotych, z czego około 800 000 pokryły fundusze unijne.

Stację otwarto w kameralnym gronie gospodarzy Urzędu Gminy oraz Łubniańskich Wodociągów i Kanalizacji. Wszyscy obecni mieli okazję skosztować świeżo przefiltrowanej wody i zgodnie ocenili jej czystość, jako krystaliczną.

Ze względu na remont, w najbliższym czasie mogą wystąpić chwilowe zabrudzenia wody. Powodem jest płukanie zbiorników i rurociągów, w których jeszcze mogą zalegać osady. Takie niedogodności potrwają kilka tygodni, a harmonogram oczyszczania dla poszczególnych sołectw będzie można znaleźć na stronie WiK Łubniany. Informacja dotyczy miejscowości Brynica, Dąbrówka Łubniańska, Grabie, Jełowa, Kobylno, Łubniany i Masów.

Leave a Reply