poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

20 lipca – Światowy Dzień Szachów

W średniowieczu grali w nie królowie, później też szlachta i mieszczanie, a z czasem upowszechniły się tak, że każdy przynajmniej o nich słyszał, a wielu miało okazję spróbować swoich umiejętności. Szachy, bo o nich mowa, obchodzą dzisiaj swoje święto, na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej.

Historia wędrówki szachów do Europy ma swój początek już w V w. w Indiach. Stamtąd gra zawędrowała do Persji, gdzie powstało wiele obowiązujących do dzisiaj zasad. Samo określenie „szach mat” wywodzi się z języka perskiego i oznacza „król jest otoczony”. Kolejnym przystankiem dla szachów była już Europa i choć nie wiadomo, skąd dokładnie przybyły do Polski, szybko zyskały na popularności. Świadczyć może o tym ilość powiedzonek związanych z szachami, których używamy do dzisiaj, jak np. „trzymać kogoś w szachu”, „patowa sytuacja” czy „być czyimś pionkiem w grze”.

Popularność szachów można zmierzyć też w ilości odmian, jakie powstały na przestrzeni lat. Dziś można rozegrać partię w trzech lub czterech graczy, z inną ilością figur czy na polach w kształcie sześcianu, nazywanych szachami „polskimi”, ponieważ autorem tego wariantu jest Polak – Władysław Gliński. Zagrać można także w pojedynkę, mierząc się z komputerem. Po raz pierwszy taka rozgrywka odbyła się w połowie XX w., jednak gracze bez problemu radzili sobie z mechanicznym przeciwnikiem. Dopiero w 1997 r. firma IBM zaprojektowała komputer, który pokonał człowieka. Był nim Garrim Kasparow.

Szachy to też oficjalna dyscyplina sportowa, a pierwsza oficjalna olimpiada szachowa została rozegrana w 1924 r. Obecnie swoich mistrzów wyłaniają kontynenty, państwa, województwa, a nawet poszczególne miejscowości. Podobnie jak w innych sportach, światowe turnieje odbywają się z podziałem na kategorie, przeznaczone np. dla kobiet, dzieci czy osób z niepełnosprawnościami.

Coraz częściej szachy można znaleźć też w szkołach, na każdym szczeblu edukacji. To zasługa szeregu korzyści wynikających z gry, która pozwala rozwinąć umiejętności logicznego myślenia czy podejmowania decyzji oraz uczy skupienia, cierpliwości i wytrwałości. Dlatego zachęcamy wszystkich do sprawdzenia swoich sił, tym bardziej, że dzisiejsze święto jest ku temu idealną okazją.

Leave a Reply