Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach po raz czwarty bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Złote Szkoły NBP”, który organizuje Narodowy Bank Polski. Dzięki temu 28 lutego uczniowie z klas IV–VIII wzięli udział w szeregu spotkań, podczas których zgłębiali główny temat tej edycji: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.
W ramach programu uczniowie uczestniczyli w trzech rodzajach zajęć:
- „Lekcji z ekonomią”,
- „Warsztacie uczniowskim”
- „Debacie szkolnej”.
Podczas pierwszego młodzież mogła poznać wiele ciekawostek na temat polskiego złotego oraz pieniędzy w ogóle. To zasługa pogadanki wygłoszonej przez panią Jolantę Filę, quizu przeprowadzonego przez panią Beatę Gędźbę–Kaczmarek oraz prezentacji, którą przygotowały i przedstawiły uczennice klasy VIII – Lena Idczak i Ilona Twardawska.
W ramach „Warsztatu uczniowskiego”, prowadzonego przez panią Beatę Gędźbę–Kaczmarek, uczniowie podzielili się na grupy, a przed każdą z nich postawiono inne zadanie. Zespoły klasowe przygotowywały grę planszową, komponowały piosenkę, pisały i recytowały wiersze czy projektowały nowe banknoty i bilon. Wszystkie sprawdziły się wyśmienicie, wykazując przy tym ogrom zaangażowania i kreatywności.
Ostatnim etapem była „Debata szkolna” w formie debaty oxfordzkiej, którą przygotowali: Maksymilian Romanowski, Maksymilian Stręciok, Dawid Sowa i Fabian Molek pod czujnym okiem pani Dominiki Wróbel. Uczniowie dyskutowali, czy obowiązującą w Polsce walutą powinien być złoty, czy euro. Najpierw rozmawiano o tym w parach, a następnie chętni przedstawili swoje argumenty na forum. Ostatecznie odbyło się głosowanie, które zadecydowało, jaka waluta powinna zdaniem uczniów obowiązywać w naszym kraju.
Koordynatorką tegorocznej edycji programu w łubniańskiej podstawówce jest szkolna psycholożka i doradczyni zawodowa Beata Gędźba–Kaczmarek. Pomagają jej Dominika Wróbel – pedagog szkolna i Jolanta Fila – pedagog specjalna. W skład drużyny Ambasadorów edukacji ekonomicznej weszli zaś uczniowie z klasy VIII: Ilona Twardawska, Lena Idczak, Amelia Nowak, Alicja Dorosz, Aleksander Kałuża, Maksymilian Romanowski, Maksymilian Stręciok, Dawid Sowa, Fabian Molek i Łukasz Witek. Wspierali ich Xavier Moczko, który zajął się koordynacją jednego z zespołów podczas warsztatu uczniowskiego oraz Filip Wieczorek, zapewniający wsparcie filmowo-fotograficzne oraz techniczne.
fot. PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach