sobota, 27 lutego, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Uczczenie ofiar i przestroga na przyszłość – Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Nie bez przyczyny dzisiejszy dzień ustanowiono Europejskim Dniem wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści. 22 lipca miało miejsce wiele tragicznych wydarzeń, jak rozpoczęcie likwidacji warszawskiego getta czy zamachy w Norwegii. Wszystkie były wynikiem rasizmu i chorych ideologii, na które zwraca się uwagę m.in. poprzez takie święta jak dziś.

Getto w Warszawie było największym, jakie założyli naziści. Już w październiku 1939 r. spis powszechny wykazał, że w stolicy mieszkało ok. 360 tys. Żydów. Przesiedlenia z ziem włączanych do Rzeszy powiększyły tę liczbę o kolejne ok. 100 tys. osób. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się Wielka Akcja Likwidacyjna, w ramach której przebywający w getcie Żydzi mieli zostać „wysiedleni”. W rzeczywistości w ciągu następnych dwóch miesięcy ok. 6 tys. osób rozstrzelano, 254 tys. przewieziono do obozu zagłady w Treblince, a 11 tys. znalazło się w obozach pracy. W getcie pozostało ok. 60 tys. Żydów, z czego 35 tys. legalnie. Kolejne 25 tys. osób pozostawało w ukryciu, w nieustannej obawie o swój los.

22 lipca 2011 r. na stałe zapisało się w historii Norwegii. Jednego dnia doszło tam do dwóch krwawych zamachów, w których 77 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych. Najpierw w centrum stolicy kraju – Oslo – wybuchła bomba-pułapka umieszczona w ciężarówce, zaparkowanej w dzielnicy rządowej, w budynku, w którym swoją siedzibę miał premier Jens Stoltenberg. Eksplozja była tak potężna, że niemal wszystkie okna 17-piętrowego wieżowca zostały wybite, a zniszczenia były widoczne w promieniu 1 km. W wyniku zamachu zginęło 8 osób, a 15 odniosło obrażenia. Drugie tragiczne wydarzenie tego dnia miało miejsce wieczorem na wyspie Utøya, gdzie trwał właśnie zjazd młodzieżówki Partii Pracy. Doszło tam do prawie 1,5-godzinnej strzelaniny. W tym czasie śmierć poniosło 69 osób, a 110 zostało rannych, w tym 55 ciężko. Za oba zamachy odpowiedzialny jest 32-letni Anders Breivik, skrajnie prawicowy terrorysta. Obecnie odsiaduje on 21 lat więzienia. Wyrok może zostać przedłużony, jeśli Breivik zostanie uznany za zagrożenie dla społeczeństwa.

Leave a Reply