poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości z kraju i ze świata

Uczniowie klas 1-3 w podstawówkach mogą chodzić na zajęcia, ruszają konsultacje ósmoklasistów. To bardzo trudny czas dla szkół, pedagogów i rodziców

Od poniedziałku w podstawówkach ruszyły zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Już za tydzień konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Powstaje wiele pytań o poziom bezpieczeństwa pracowników szkół oraz dzieci i młodzieży, które zostaną przysłane do placówek przez swoich opiekunów.

Szkoły mają funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Zalecenia wydał resort edukacji, zdrowia i GIS. Zgodnie z nimi, wszyscy pracownicy szkoły – w razie konieczności – powinni być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej.

Dzisiaj powrót do szkół

Według wytycznych MEN, MZ i GIS dotyczących zajęć dla klas I-III w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego będzie można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej jednak niż o dwoje. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele.

Jest wiele wątpliwości dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i uczniom. Pojawiło się pytanie, czy uczniowie, którzy przyjdą do szkół, będą zdrowi, a nauczyciele przetestowani na obecność koronawirusa. A co z nauczycielami powyżej 55 roku życia, chorującymi przewlekle, a także opiekujący się starszymi rodzicami? W myśl ogólnie panujących obecnie zasad, nie powinni oni być angażowani w zajęcia, dające bezpośredni kontakt z uczniami.

Nauka zdalna ma być wciąż kontynuowana

– Moim zdaniem te wszystkie ruchy ze strony ministerstwa edukacji w tym roku szkolnym są przedwczesne i zbędne. Trzeba było prowadzić do końca naukę zdalną, a nie ryzykować tendencją wzrostową epidemii – powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata.

Trzeba pamiętać, że nauka zdalna ma być wciąż kontynuowana, tak jak to miało miejsce do tej pory. W związku z tym, wpuszczenie uczniów do szkół będzie ogromnym obciążeniem zarówno dla nauczycieli i personelu szkół jak i rodziców, którym przybędzie nowy obowiązek.

Krzysztof Żołyński

Leave a Reply