niedziela, 29 marca, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek 2

Nowy, jednostronicowy wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Można go znaleźć TUTAJ. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty, bądź odroczenie terminu płatności, mogą skorzystać z uproszczonych form pomocy:

  • odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
  • zawieszenia na trzy miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o trzy miesiące terminu realizacji zawartej umowy.

– W uproszczonym wniosku wystarczy wpisać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL oraz krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową przedsiębiorstwa, uzasadniając, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – tłumaczy Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS-u.

W zależności od tego, z jakiej formy pomocy chce skorzystać wnioskodawca, powinien zaznaczyć odpowiednią kratkę. Okres przesunięcia spłaty składek to trzy miesiące.

Dodajmy, że wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć, podpisać i przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Na pytania dotyczące pomocy dla przedsiębiorców odpowiadają doradcy do spraw ulg i umorzeń:
Oddział ZUS w Opolu: 77 451 14 25
Inspektorat ZUS w Nysie: 77 408 77 63; 77 408 77 27
Inspektorat ZUS w Strzelcach Opolskich: 77 409 57 02

Dodaj komentarz