piątek, 3 kwietnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina Dobrzeń WielkiCiekawostkiGmina ŁubnianyGmina Popielów

Uwaga na złodziei! Listopadowa kronika policyjna

Na przełomie października i listopada zdarzeń kryminalnych nie było dużo, za co odpowiada przede wszystkim odpowiednia dyslokacja służb oraz fakt, że spora część przestępców już przebywa w zakładach karnych. Jednak z uwagi na zmianę czasu, a w związku z tym wcześniejszą godzinę kiedy zapada zmrok, komendant apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w godzinach wieczorowo-nocnych.

Nowatorska metoda tankowania
W nocy z 11 na 12 października w Popielowie nieznany sprawca wybijając otwory dostał się do zbiornika z paliwem w TIR-ze stojącym na prywatnej posesji i dokonał kradzieży oleju napędowego w ilości 400 litrów. Straty wyniosły 3 000 zł.

Za 110 zł grozi mu 10 lat
W Jełowej 26 października, około godziny 15:30 miało miejsce włamanie do domu, z którego zostały skradzione pieniądze w wysokości 110 zł i motorower. W toku przeprowadzonych czynności ustalono sprawcę tego zdarzenia. Był to 27-letni mieszkaniec gminy Łubniany. Motorower został odzyskany, a sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Świnka-skarbonka na celowniku
W okresie od 18 września do 27 października w Kurzniach nieznany sprawca, wykorzystując nieuwagę właścicieli, dokonał kradzieży skarbonki, w której znajdowały się pieniądze w kwocie 10 000 zł. Bardzo długi czasookres wynika z faktu, że rodzice do tak zwanej świnki-skarbonki odkładali fundusze dla dziecka i dopiero 27 października odkryli, że skarbonka zniknęła, a ostatni raz wrzucali do niej pieniądze właśnie 18 września. Postępowanie jest w toku.

Jedna kradzież, dwa zarzuty
2 listopada o godz. 15:10 funkcjonariusze z dobrzeńskiej jednostki otrzymali zgłoszenie, że miała miejsce kradzież roweru w miejscowości Karłowice. Policjanci natychmiast udali się w ten rejon celem penetracji terenu. Podany był kolor samochodu. W toku przeprowadzonych czynności zatrzymano kierującego fordem, a w bagażniku auta znajdował się skradziony rower marki Kross. Jego wartość wynosi 1000 zł. Zatrzymany został także przebadany na zawartość alkoholu. Okazało się, że jest nietrzeźwy, miał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawca otrzyma więc dwa zarzuty – jazdy w stanie nietrzeźwości alkoholowej, co jest przestępstwem, oraz kradzież roweru.

Pijanych kierowców jest coraz więcej
Od początku roku do 5 listopada funkcjonariusze Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim przebadali 2 318 osób na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Spośród nich zatrzymano już 58 nietrzeźwych kierujących. Został więc pobity niechlubny rekord, bowiem w ciągu całego 2018 roku zatrzymano 57 kierowców na podwójnym gazie.
– Staramy się wyeliminować jak największą liczbę osób, którym zdarzy się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Prawie w każdym tygodniu zatrzymujemy niestety jakiegoś nietrzeźwego kierowcę – mówi komendant Bogusław Walkowicz.

Policja działa prężnie
Zdarzeń kryminalnych jest bardzo mało, za co odpowiada przede wszystkim odpowiednia dyslokacja służb oraz fakt, że spora część przestępców już przebywa w zakładach karnych. Mimo iż komisariat zajmuje się terenem aż 4 gmin, zdarzeń jest coraz mniej, a sprawcy większości z nich są wykrywani. Jednym z przypadków wykrycia jest zatrzymanie osoby z gminy Popielów, której udowodniono trzy zarzuty – włamanie i dwie kradzieże. Zatrzymany sprawca jest mężczyzną wielokrotnie skazywanym za przestępstwa przeciwko mieniu. Mimo młodego wieku, ponieważ ma około 35 lat, ponad 15 z nich przesiedział w więzieniu. To recydywista, któremu po raz kolejny udowodniono popełnienie przestępstwa, do czego zresztą się przyznał.
Sprawca dokonał włamania do samochodu na trasie Kaniów – Popielów, kradzieży w Popielowie i drugiej kradzieży w Starych Siołkowicach, gdzie zabrał pieniądze i dokumenty. Dokumenty zostały odzyskane za sprawą wizji lokalnej, podczas której zatrzymany wskazał miejsce ich ukrycia.

Uwaga na złodziei!
Z uwagi na zmianę czasu, a w związku z tym wcześniejszą godzinę kiedy zapada zmrok, komendant apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w godzinach wieczorowo-nocnych.
– W zeszłym roku po zmianie czasu zdarzało się, że dochodziło do włamań czy kradzieży w mieszkaniach, w godzinach między 17:00 a 20:00. Bardzo często mieszkańcy wyjeżdżają, albo pracują do późna, a szybka pora wieczorowa sprzyja osobom mającym konflikt z prawem, które wyczuwają okazję. Kiedy jesteśmy w domu też powinno się pilnować, aby zamykać drzwi, bo bardzo często przestępcy wykorzystują nieuwagę mieszkańców. Szczególnie w domu wielopiętrowym, gdzie mieszkańcy mogą znajdować się na innych kondygnacjach, przestępcy wchodzą do domu i dopiero po kilku godzinach czy dniach mieszkaniec orientuje się, że nie ma portfela – przestrzega Bogusław Walkowicz.
Należy więc przede wszystkim zamykać drzwi. Warto też uczulić sąsiadów, żeby zwracali uwagę na obcych ludzi wałęsających się po posesji. W takim przypadku należy zawiadomić policję, która zareaguje i być może nakryje złodzieja na gorącym uczynku.
– Warto zabezpieczyć dom w różnego rodzaju urządzenia, ale sąsiedzi są w tym przypadku najlepszym sposobem na takie sytuacje, dlatego warto mieć to na uwadze – mówi komendant.

Dodaj komentarz