sobota, 20 lipca, 2024
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości

Dzieciom grozi niebezpieczeństwo?

W ostatnim czasie w mediach głośno zrobiło się o próbach porwania dzieci. Do takich zdarzeń miało dojść już między innymi w gminie Murów, Dobrzeń Wielki czy nowych dzielnicach Opola - Czarnowąsach i Świerklach. Podejrzane samochody widywano także w gminie Łubniany. Czy rodzice i ich pociechy rzeczywiście mają się czego obawiać?

Dzieciom grozi niebezpieczeństwo? 2
Biały bus wzbudził niepokój rodziców między innymi z ul. Piaskowej w Luboszycach

Najpierw gruchnęła wieść o próbie porwania dziecka z prywatnej posesji w Grabczoku (gmina Murów). Kilka dni później to samo wydarzyło się w Dobrzeniu Wielkim. W obu przypadkach dzieci uratowała czujność matek. Do ostatniej próby porwania miało dojść wczoraj (5 czerwca) na drodze z Krzanowic do Czarnowąsów. Obok jadącej na rowerze dziewczynki zatrzymał się samochód. Kierowca w kominiarce miał nakłaniać ją do wejścia do pojazdu, grożąc jej przy tym śmiercią. Dziecku udało się uciec i poinformować o zdarzeniu dyrektor szkoły podstawowej, do której jechała. O zajściu powiadomiono rodziców i policję.

„Szanowni Państwo, bardzo proszę o wzmożoną opiekę nad dziećmi w drodze do szkoły i ze szkoły oraz w godzinach popołudniowych. Odebraliśmy bowiem niepokojące sygnały, że w okolicy szkoły i Orlika, a także na terenie Świerkli, Krzanowic, Borek i Brzezia pojawia się czarny samochód marki Volkswagen na żółtych tablicach rejestracyjnych, a kierowca namawia dzieci, aby wsiadły do auta. Samochód ma przyciemniane szyby. Prosimy o porozmawianie z dziećmi o tej sytuacji oraz zasadach zachowania w kontakcie z obcymi. Przypominamy, że dzieci czekające na autobus przebywają w świetlicy szkolnej. Jeśli Państwo podejmą jakąkolwiek informację w powyższej sprawie, bardzo prosimy o kontakt z Dyrektorem Szkoły i policją”
– pisała Ewa Drop, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu-Czarnowąsach.

Apel do rodziców lotem błyskawicy rozszedł się w mediach społecznościowych. Rodzice ostrzegali się wzajemnie. Nie wszyscy jednak wierzą w scenariusz przedstawiony przez uczennicę. Jedna z opolskich redakcji podaje za swoim informatorem, że dziewczynka miała nie zauważyć samochodu i zajechać mu drogę. Wtedy zdenerwowany kierowca miał przestrzec dziecko, że takie zachowanie może doprowadzić do jej śmierci.

Bez względu na to, jak naprawdę wyglądało wczorajsze zdarzenie w Czarnowąsach, doniesień o próbach porwania i podejrzanych samochodach jest więcej. Samochód wymieniony przez dyrektor Ewę Drop – czarny Volkswagen Golf na żółtych tablicach rejestracyjnych – pojawił się także w Świerklach, gdzie kierowca również zaczepił dziewczynkę i nakłaniał ją, aby wsiadła do pojazdu. W tym przypadku dziecko schroniło się w jednym z najbliższych budynków. Ciemny samochód pojawia się też w relacjach z Grabczoka i Dobrzenia Wielkiego. Jedynie w gminie Łubniany podejrzany był inny pojazd – biały bus, jednak także z żółtymi tablicami rejestracyjnymi.

Policja zapewnia, że kontroluje sytuację. Oficjalne stanowisko w tej sprawie wydała Marzena Gregorczyk, rzecznik prasowy KWP w Opolu:

„Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się sygnałami w mediach społecznościowych o możliwości zaczepiania dziecka w drodze do szkoły, informujemy Państwa, że weryfikujemy spływające do nas sygnały. Policjanci w całym województwie otrzymali wiadomość o takim zgłoszeniu, kontrolują okolice szkół oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać dzieci.
Zawsze warto przypomnieć swoim dzieciom, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, zwłaszcza w kontakcie z nieznajomymi – szczególnie teraz, przed zbliżającymi się wakacjami. Natomiast w ciągu całego roku spotykamy się z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie rozmawiamy o bezpieczeństwie – tych rozmów nigdy nie jest za dużo.”

Więcej w kolejnym numerze Echa Gmin Opolskich.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz