środa, 30 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Wiadomości

Kronika policyjna. Październik 2024

Ostatni miesiąc upłynął funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim m.in. pod znakiem kolejnego zatrzęsienia pijanych kierowców. W naszej kronice policyjnej opisujemy też kradzież z włamaniem oraz dwa zatrzymania – kobiety posiadającej marihuanę i amfetaminę oraz mężczyzny odpowiedzialnego za kradzież portfela.

Kronika policyjna. Październik 2024 2
Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim

Wsiedli za kółko, chociaż nie powinni…

W ostatnich tygodniach dobrzeńscy policjanci złapali na gorącym uczynku aż 5 osób, które w stanie nietrzeźwości postanowiły usiąść za kierownicą. Pierwszy przypadek miał miejsce 3 października na terenie gminy Murów. W godzinach porannych funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który pod wpływem ok. 1,2 promila alkoholu kierował samochodem. 5 października wpadł rekordzista dzisiejszej kroniki – mężczyzna z niemal 3 promilami alkoholu we krwi, który poruszał się samochodem po gminie Popielów. Kolejny incydent odnotowano 19 października na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Tym razem zatrzymano kierowcę, który „wydmuchał” ok. 1 promila. 21 października funkcjonariusze przyłapali mężczyznę, który co prawda miał najniższy wynik ze wszystkich opisywanych tu pijanych kierowców – nieco ponad pół promila – ale kierował pomimo sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Niechlubną serię zamyka kierujący, który z wynikiem ok. 2,6 promila nie tylko prowadził pojazd, ale również spowodował kolizję drogową na terenie gminy Murów.

Mimo coraz surowszych kar i licznych akcji prewencyjnych problem nietrzeźwych kierowców wciąż się utrzymuje, a nawet wydaje się nasilać. – Przede wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek kierowców. Każdy, kto wsiada za kierownicę po użyciu alkoholu, naraża nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu – przypomina komendantka dobrzeńskiego KP, Małgorzata Garbowska.

Policja apeluje: reagujmy!

Każdy, kto jest świadkiem sytuacji, gdy osoba po spożyciu alkoholu próbuje wsiąść za kółko, ma pełne prawo zareagować. Najlepszym rozwiązaniem jest próba uniemożliwienia jazdy, np. poprzez zabranie kluczyków, a następnie natychmiastowe powiadomienie służb pod numerem alarmowym 112.

Podobnie w przypadku, gdy jadący przed nami kierowca porusza się w podejrzany sposób, powinniśmy niezwłocznie poinformować służby. – Dzwonimy na 112, podajemy lokalizację, markę i numer rejestracyjny pojazdu. Dyspozytor podejmie odpowiednie kroki i zadysponuje patrol, który przeprowadzi interwencję. Odradzałabym próby zajechania drogi. Nie wiemy jak zachowa się kierowca, który może być w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków psychoaktywnych – instruuje komendantka. – W takich sytuacjach działamy nie tylko ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, ale też tej osoby, która wcale nie musi być pijana. Nie wiemy de facto co się z nią dzieje, a być może właśnie zrobiło jej się słabo, ma zawał albo jest po prostu bardzo chora. Sytuacje są różne.

Kradzieże i narkotyki, czyli kryminalna codzienność

W październiku doszło też do innych zdarzeń o charakterze kryminalnym. 9 października policjanci zatrzymali kierującą, która poruszała się po gminie Łubniany. Kobieta była co prawda trzeźwa i nie znajdowała się pod wpływem żadnych innych substancji, ale przewoziła w samochodzie marihuanę i amfetaminę. 18 października doszło do kradzieży z włamaniem w gminie Dobrzeń Wielki. Złodzieje włamali się do koparki, skąd ukradli znaczną ilość oleju napędowego. Natomiast 23 października, również w gminie Dobrzeń Wielki zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o kradzież portfela z zawartością. Sprawca przyznał się do winy.

Trzy samochody zderzyły się w Jełowej

Na DK45 w Jełowej zderzyły się trzy samochody osobowe, którymi podróżowało 5 osób, w tym dwoje dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Do zdarzenia doszło 24 października około godz. 10.00.

Na odcinku trasy Opole – Kluczbork, gdzie doszło do kolizji, trwały roboty drogowe. Tymczasowo wprowadzono więc ruch wahadłowy, sterowany przez sygnalizację świetlną. Kierująca audi 35-latka czekała na zielone światło, kiedy uderzył w nią 68-letni kierujący toyotą. Auto siłą odrzutu uderzyło w stojący przed nim pojazd – również audi, kierowane przez 28-latkę. Mężczyzna, który nie dostosował prędkości do warunków na drodze i spowodował zdarzenie, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł oraz 10 punktami karnymi.

W jednym z samochodów zainstalowany był system eCall, który automatycznie powiadomił służby ratunkowe. Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej z JRG1 Opole, OSP Jełowa i OSP Bierdzany, ratownicy medyczni oraz policja.

Kronika policyjna. Październik 2024 3
Samochodami podróżowało 5 osób, w tym dwoje dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało (fot. prostozopolskiego.pl)

Bezpieczne zakupy w sieci

Zbliża się najbardziej gorący okres w roku pod względem ilości robionych przez nas zakupów. Przed nami bowiem Black Friday, czyli dzień wielkich obniżek, a później Boże Narodzenie. Same zakupy to czynność bez wątpienia przyjemna, ale jeśli kupujemy przez internet, koniecznie trzeba pamiętać o pewnych środkach ostrożności, które zaoszczędzą nam przykrej niespodzianki w postaci straconych pieniędzy. Dlatego ponownie przypominamy, że w trakcie zakupu w sieci (lub sprzedaży – tutaj też zdarzają się oszustwa!) należy zachować czujność, a przede wszystkim nie klikać w podejrzane linki. Warto także zwracać uwagę na to, poprzez jaką stronę czy aplikację logujemy się do bankowości elektronicznej. Korzystajmy tylko z zaufanych źródeł dostępu do konta i nie udostępniajmy danych karty płatniczej osobom, do których nie mamy pełnego zaufania. Jeśli coś wzbudzi wątpliwości, przerwijmy transakcję. Pamiętajmy też, że portale typu OLX czy Vinted nie wymagają podawania numeru karty.

Wstąp do policji!

Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.

W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.

Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz