wtorek, 8 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
Chróścice

Na przejściu dla pieszych w Chróścicach najprawdopodobniej będzie sygnalizacja świetlna

Na przejściu dla pieszych w Chróścicach najprawdopodobniej będzie sygnalizacja świetlna

Taka obietnica padła podczas zebrania Rady Rodziców w chróścickiej szkole podstawowej.

W spotkaniu oprócz rodziców i dyrektor Renaty Dąbrowskiej uczestniczyli wójt elekt Piotr Szlapa, radni Krzysztof Henek, Józef Gregulec i Rafał Kampa oraz sołtys Beata Wolny. Zabrakło jedynie przedstawiciela z KP w Dobrzeniu Wielkim, choć został zaproszony przez dyrekcję szkoły.

Takiego zainteresowania tematem nikt się nie spodziewał, liczna obecność samorządowców była miłym zaskoczeniem.

Głównym tematem zebrania była dyskusja nad poprawieniem stanu bezpieczeństwa na przyszkolnym przejściu dla pieszych, na którym doszło w ostatnim czasie do groźnego incydentu z udziałem samochodu osobowego i ciężarowego. Nie było to jednak pierwsze groźne zdarzenie w pobliżu szkoły, przypomnijmy, że kilka lat temu ciężarówka staranowała ogrodzenie szkolne, przejechała przez bieżnię boiska i wjechała w część budynku szkolnego.

Kierowcy nagminnie łamią przepisy, nie zwalniając przed przejściem mimo widocznego oznakowania. Przed pasami trzeba czekać czasami dobrych parę minut, zanim uda się przejść bezpiecznie przez drogę.

– Osobiście postanowiłam sprawdzić, jak przechodzi się przez to przejście i proszę mi wierzyć, że czekałam 15 minut, zanim któryś z kierowców mnie przepuścił – mówiła dyrektor Renata Dąbrowska.

Radni i wójt elekt byli dobrze przygotowani do spotkania, przedstawili konkretne propozycje i rady.

– Jest możliwość zbudowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej z zielonym światłem na żądanie. To byłby najskuteczniejszy sposób, aby zapobiec niebezpiecznym incydentom, jednak konieczna jest zgoda Wojewódzkiego Zarządu Dróg. Najpierw nauczyciele, rodzice i mieszkańcy powinni skierować wniosek do Urzędu Gminy. Dobrze byłoby zebrać jak najwięcej podpisów. Im więcej, tym lepiej. Urząd Gminy pismo wraz ze swoim wnioskiem skieruje do województwa. Jest duża szansa, że zostanie on przyjęty i przy podziale kosztów można będzie zrealizować inwestycję. Procedura jednak może potrwać dość długo, na szybkie rozwiązanie nie ma co liczyć – mówił Rafał Kampa.

Piotr Szlapa potwierdził, że jeśli Zarząd Wojewódzki wyrazi zgodę i wyłoży połowę kosztów inwestycji, gmina również znajdzie środki finansowe na ten cel.

Rodzice chcieli jednak wiedzieć, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo dzieciom doraźnie, zanim zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna. Padło kilka propozycji, nad którymi obie strony mają się zastanowić i pogłębić wiedzę na temat możliwości ich wdrożenia.

Rozważano m.in. zainstalowanie licznika prędkości. Jest to jednak dość droga inwestycja i, jak niektórzy twierdzą, mało skuteczna.

Po dość żywej dyskusji ustalono, że w pierwszej kolejności, zwiększona zostanie liczba policyjnych patroli, ze środków, które gmina przekazała dobrzeńskiemu komisariatowi na ponadnormatywne godziny pracy policjantów.

W międzyczasie nauczyciele, samorząd uczniowski, rodzice i mieszkańcy wsi skierują do Urzędu Gminy wnioski z podpisami, a samorząd dołączy je do swojego wniosku i kompletną dokumentację prześle do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Poza tym obie strony dowiedzą się, czy będzie możliwe zatrudnienie osoby przeprowadzającej uczniów przez pasy.

Rodzice, korzystając z obecności wójta elekta, chcieli wiedzieć, czy pogłoski o rzekomym zamknięciu chróścickiej podstawówki są prawdziwe.

Jestem zwolennikiem małych szkół, ich kameralnej i rodzinnej atmosfery i ostatnią rzeczą, którą miałabym zrobić, jest ich zamykanie. Gdzie jest kościół, powinna być szkoła, boisko sportowe i plac zabaw. Owszem, budżet gminy za dwa lata, kiedy przestanie do niego wpływać jałmużna z Opola, będzie drastycznie mniejszy, ale musimy coś zrobić, żeby nie niszczyć dobra wspólnie wypracowanego. Nie o to chodzi. Nie obiecuję, że pieniądze na szkoły popłyną wartkim strumieniem i nie mówię też, że będzie łatwo utrzymać wszystkie placówki, ale jakiś sposób znajdziemy. Chyba że w klasach zacznie brakować dzieci, wtedy nie będzie miało sensu utrzymywanie palcówki – mówił Piotr Szlapa, uspokajając rodziców.

Dyrektor Renata Dąbrowska zapytała również, czy gmina będzie mogła wesprzeć finansowo szkołę w modernizacji sali gimnastycznej, która nie była remontowana przez kilkanaście lat.

Na to pytanie odpowiedział radny Rafał Kampa, informując, że wstępnie zaplanowano już środki na remont. W bieżącym roku remontowana była sala gimnastyczna w Kup, więc w przyszłym roku będzie kolej na Chróścice. Zapowiedział wizytę radnych w szkole, aby szczegółowo zdiagnozować jakie prace i w jakim zakresie będą konieczne.

Po rozmowie z przedstawicielami nowej władzy samorządowej, rodzice, już w swoim gronie, przeszli do omawiania bieżących spraw szkolnych.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz