piątek, 30 lipca, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Stare Siołkowice

Święto dyni – alternatywa dla Halloween

Święto dyni - alternatywa dla Halloween

31. października, wigilię Wszystkich Świętych, siołkowianie postanowili spędzić w sposób alternatywny do zwyczaju kultywowanego najhuczniej w  Ameryce i zamiast uczestniczenia w maskaradzie halloweenowej,  obchodzili święto dyni, które z pewnością bliższe jest rodzimej kulturze i wyznawanej wierze katolickiej.

Pomysłodawczynią wydarzenia jest Rozwita Miś, właścicielka restauracji Śtantin i jedna z aktywnych członkiń Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice, które ochoczo podjęło temat i zajęło się organizacją imprezy.

Święto dyni miało charakter konkursowy. Oczywiście jego bohaterem była dynia, która królowała na pięknie przystrojonych stołach pośrodku restauracyjnej sali. Mieszkańcy Starych Siołkowic przynieśli przeróżne przetwory i dania przygotowane z dyni. Jury, czyli degustatorzy dań, podchodzili do stołów, kosztując potraw i głosując na najpyszniejsze, wrzucając do szklanej urny numerek z kulinarnym „faworytem”.

Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach: dynia na słodko, wytrawnie, nalewki z dyni i dekoracje. Uczestnicy konkursu udowodnili, że z dyni można przyrządzić wiele pysznych dań.

Jury degustowało zupy, potrawki, pierogi, ciasta, dżemy i nalewki. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, wszystkie dania smakowały wyśmienicie.

Po degustacji komisja zabrała się za podliczanie głosów.

W kategorii dynia na słodko zwyciężyła Sabina Nowak, podbijając podniebienia jury dyniowym tortem.

W kategorii dynia w wersji wytrawnej zwyciężyły dyniowe pierogi Krystiana Gabriela.

W kategorii nalewki za najlepszy trunek jury uznało nalewkę Adriana Kokota, natomiast zwycięzcą kategorii na najciekawszą dekorację został Berdhold Miś. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni brawami i upominkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice.

Dodatkową atrakcją był konkurs na odgadywanie smaków. Chętni zasiedli przy zastawionym stole i z zasłoniętymi oczami zgadywali składniki kosztowanych potraw. Większość dań została bezbłędnie zidentyfikowana.

Święto dyni chyba na stałe zagości w kalendarzu sołeckich imprez i z powodzeniem zastąpi halloweenowe szaleństwo. Z pożytkiem dla wszystkich.

Święto dyni - alternatywa dla Halloween 5

 

Leave a Reply