Gmina Popielów kończy realizację projektu „Śladem Zołajskiego Wodnika z gminy Popielów na Stobrawskim Zielonym Szlaku”. Od czerwca 2023 roku mieszkańcy mogli skorzystać z szeregu ciekawych działań, a kąpielisko w Nowych Siołkowicach wzbogaciło się o nową infrastrukturę.
Projekt rozpoczęto podczas otwarcia sezonu kąpielowego na Przystani Wodnej w Nowych Siołkowicach. Motywem przewodnim wydarzenia było opowiadanie „Przygody Zołajskiego Wodnika”, a uczestnicy mieli do wyboru szereg atrakcji, w tym: turniej piłki siatkowej o statuetkę Zołajskiego Wodnika, turniej piłki nożnej dla chłopców, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, liczne gry i zabawy dla najmłodszych, bogaty program artystyczny oraz interesujące stoiska edukacyjne, przygotowane przez Gminną Bibliotekę, Centrum Kultury oraz szkołę językową Kuźnia Języków.
Zołajski Wodnik pojawił się również na imprezie zorganizowanej na zakończenie wakacji w gminie Popielów. W ramach eventu „Śladem Zołajskiego Wodnika na Stobrawskim Zielonym Szlaku” dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty, najmłodszym czas umilał animator, a popielowska Biblioteka Gminna przygotowała ciekawe stoiska, w tym m.in. kącik czytelniczy, gdzie za sprawą książek oraz teatrzyku kamishibai dzieci poznawały świat legend i opowiadań z gminy Popielów.
W listopadzie Gmina zaprosiła uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Zołajski Wodnik i inni bohaterowie mitów, legend, podań i opowiadań z Gminy Popielów”, o którego rozstrzygnięciu informowaliśmy TUTAJ. Spośród nadesłanych prac wybrano 12 najlepszych, których autorzy otrzymali plecaki i bidony z wizerunkiem Zołajskiego Wodnika. Prace konkursowe posłużyły jeszcze do stworzenia mapy z najciekawszymi miejscami turystycznymi w gminie Popielów, która jest obecnie montowana na kąpielisku w Nowych Siołkowicach, a jej mniejsze wersje zostaną wydrukowane w formie ulotek.
Dwa ostatnie miesiące 2023 roku upłynęły pod znakiem warsztatów edukacyjnych dla przedszkolaków, uczniów klas I–III szkół podstawowych oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starych Siołkowic. Podczas tych zajęć, prowadzonych przez pracowników biblioteki, dzieci m.in. wykonywały postać Zołajskiego Wodnika oraz przygotowywały plastyczną wizualizację jego wodnego świata.
W międzyczasie zorganizowano też mniejsze przedsięwzięcia – 3 rajdy rowerowe „Śladem Zołajskiego Wodnika i innych bohaterów mitów, opowiadań i legend z Gminy Popielów” oraz 5 warsztatów edukacyjno-doświadczalnych dla dzieci na temat wodnych stworzeń, bioróżnorodności i retencji wody oraz dbania o zasób wodny i jakość wody. Natomiast na siołkowickim kąpielisku powstała „Przystań Zołajskiego Wodnika na Stobrawskim Zielonym Szlaku ”, składająca się z żagli przeciwsłonecznych, stacji naprawy rowerów oraz stojaków na rowery. Wcześniej zakupiono również namiot i leżaki, służące podczas imprez nie tylko na kąpielisku, ale w całej gminie.
Operacja „Śladem Zołajskiego Wodnika z gminy Popielów na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej i wykorzystanie zasobów przyrodniczo-kulturowych, została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach naboru „Promocja obszaru” ogłoszonego przez Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak.