piątek, 4 kwietnia, 2025
info@echogminopolskich.pl
WiadomościCiekawostki

11 273 zakażonych w całym kraju, na Opolszczyźnie dwa zgony z powodu koronawirusa

Dziś popołudniu resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 206 nowych przypadków (w sumie w ciągu doby 381), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 11 273 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 25 pacjentów (dwa takie przypadki na Opolszczyźnie). Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosły już 524 osoby.

– Mamy 176 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (96), podkarpackiego (23), łódzkiego (23), pomorskiego (22), śląskiego (15), podlaskiego (11), dolnośląskiego (9), małopolskiego (6), świętokrzyskiego (1) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 25 osób zakażonych koronawirusem: 76–letni mężczyzna Kraków; 57–letni mężczyzna i 77–letnia kobieta Poznań; 85–letnia kobieta i 84–letni mężczyzna Kędzierzyn–Koźle; 84–letni mężczyzna Zgierz; 84–letnia kobieta Tychy; 85–letni mężczyzna Bolesławiec; 83–letnia kobieta Szczecin; 78–letni mężczyzna i 73–letnia kobieta Wrocław; 80–letni mężczyzna, 85–letnia kobieta, 77–letni mężczyzna, 95–letnia kobieta, 89–letnia kobieta i 59–letni mężczyzna Radom; 87–letnia kobieta, 70–letnia kobieta, 70–letnia kobieta, 79–letni mężczyzna i 84–letnia kobieta Warszawa, 89–letnia kobieta Starachowice; 75–letni mężczyzna i 56–letni mężczyzna Grudziądz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecny bilans (sobota 25/04 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 11 273 osoby. Zanotowano już 524 wypadki śmierci z powodu zakażenia.

Opolszczyzna: dwa nowe przypadki śmierci spowodowanej COVID-19 i jeden ozdrowieniec

11 273 zakażonych w całym kraju, na Opolszczyźnie dwa zgony z powodu koronawirusa 4

– Z przykrością przekazuję informację o śmierci 2 osób z powodu COVID-19. W szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie–Koźlu zmarła kobieta w wieku 85 lat oraz 84-letni mężczyzna. Osoby zmarłe pochodziły z powiatu opolskiego, były obciążone innymi chorobami współistniejącymi. Na terenie województwa opolskiego odnotowaliśmy do tej pory 23 zgony z powodu COVID-19 – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Raport dla Opolszczyzny :

1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem/stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 98 os. Łącznie od początku epidemii – 393 os.,

2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 353 os. Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH – 299 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców),

3. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 17 324 os.,

4. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 3 536 os.,

5. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 166 os. Łącznie od początku epidemii – 2326 os.,

6.   Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 31 os.

Nowy ozdrowieniec to mężczyzna w średnim wieku, mieszkaniec powiatu opolskiego, który przebywał w izolacji domowej.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Echo Gmin Opolskich

Dodaj komentarz