sobota, 27 lutego, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

Kolejne 3 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. To już 78 osób z potwierdzonym zakażeniem

Bilans zachorowań na COVID-19 w województwie opolskim powiększył się o 3 kolejne przypadki. Na Opolszczyźnie mamy już 78 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

– To mężczyzna w starszym wieku, z powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego, hospitalizowany w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie – Koźlu. Drugi przypadek to także mężczyzna w starszym wieku, również  z powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego, hospitalizowany w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie – Koźlu. Ostatni przypadek to mężczyzna w sile wieku, z powiatu nyskiego, w dobrym stanie przebywający w izolacji domowej. Wszystkie te osoby zakaziły się lokalnie.

Liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 46 os. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem wynosi  78 os. Liczba osób ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 441 os. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 319 os. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby 80 zakażonych wynosi 3 os.

Obecnie na Opolszczyźnie mamy już 78 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Leave a Reply