sobota, 22 lutego, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Gmina ŁubnianyJełowa

Koncert Noworoczny w Jełowej

Koncert Noworoczny w Jełowej

7. stycznia w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jełowej odbył się Koncert Noworoczny pod honorowym patronatem wójta Gminy Łubniany.

 

Świątynia była wypełniona po brzegi. W ławkach zasiadły całe wielopokoleniowe rodziny. Dzieci z rodzicami i dziadkami, młodzież, przedstawiciele łubniańskiego samorządu, wójt Krystian Baldy, dyr. ŁOK Krystian Czech i oczywiście, w licznym gronie, artyści. Koncertowi przysłuchiwał się ksiądz proboszcz z gronem ministrantów. Scenę ustawiono tuż pod ołtarzem, świąteczna dekoracja, szopka bożonarodzeniowa, choinki i tysiące światełek tworzyły uroczystą, świąteczną atmosferę. Muzykanci i wokaliści zaprezentowali kolędowy program. Echem poniosły się dźwięki tradycyjnych Polskich i światowych kolęd. Pojawiły się również autorskie kompozycje, Monika Lebich zaśpiewała swój utwór „Szara Kolęda”, której słowa w połączeniu z pięknym głosem wokalistki wywołały wielki aplauz.

Przyznać jednak trzeba, że wszyscy artyści zaprezentowali wysoki poziom. Przed publicznością wystąpili: Chór Cantilene, duet Artur Kansy-Budzicz i Gabriela Dworakowska, duet Barbara Wysocka i Dariusz Kownacki, Jessica Stellmach, Anna Bola, Aleksandra Warzyc, trio akordeonowe PeeRPe, Milena Krzyścin i Musica Viva. Między występami artystów prowadzący opowiadał o zwyczajach świątecznych, tradycjach, pochodzeniu kolęd i obrzędowości śląskiej. Wywołał także do odpowiedzi księdza proboszcza, który otrzymał zadanie wyjaśnienia wiernym, dlaczego kolędy cieszą się większą niż inne pieśni religijne popularnością, wójta Baldego, aby ten opowiedział o podarunkach, jakie za młodu znajdował pod choinką, a Krystiana Czecha zapytał, jak kiedyś wyglądała tradycja składanie życzeń noworocznych. Odpowiedzi rozmówców były głębszymi refleksjami nad upływającym czasem, nad wartościami i pielęgnowaniem tradycji, a czasem wesołymi anegdotami.

Mieszkańcy gminy Łubniany spędzili pełne wrażeń artystycznych popołudnie w rodzinnej i świąteczno – kolędowej atmosferze. Warto dodać, że większość artystów to uzdolnieni muzycznie mieszkańcy gminy Łubniany rozwijający swoje talenty pod skrzydłami Łubniańskiego Ośrodka Kultury, który jest organizatorem dorocznego Koncertu Noworocznego.

 

Dodaj komentarz