Przełom czerwca i lipca był raczej spokojnym okresem w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim, jeśli chodzi o zdarzenia kryminalne – doszło tylko do 4 kradzieży. Na drogach natomiast jeden kierowca prowadził auto w stanie po użyciu alkoholu, a kolejny spadł z mostu jadąc kombajnem w Starych Kolniach.

Cztery kradzieże – cztery przestępstwa
Wszystkie kradzieże, do których w ostatnich tygodniach doszło na terenie działania dobrzeńskiego KP, kwalifikują się jako przestępstwo, czyli wartość skradzionego mienia przekraczała 800 zł. Zawiadomienie o pierwszym z nich – kradzieży pieniędzy – dotarło do funkcjonariuszy 25 czerwca, a do zdarzenia doszło na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Policjanci zareagowali sprawnie i ustalili sprawcę, który czeka już na wyrok. 16 lipca wpłynęło zawiadomienie o kolejnej kradzieży pieniędzy, również w gminie Dobrzeń Wielki. W tym przypadku wszczęto postępowanie przygotowawcze. Na terenie gminy Murów łupem złodziei padł towar w jednym ze sklepów, a kradzież miała miejsce 10 lipca. Natomiast 28 czerwca dobrzeńscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży dokumentu tożsamości. Sprawca zdarzenia wykorzystał skradziony dowód do wzięcia kredytu. Postępowanie w tej sprawie trwa.
12 lipca funkcjonariusze zatrzymali zaś mężczyznę, który kierował samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna wydmuchał 0,4 promila, czyli popełnił wykroczenie wsiadając w takim stanie za kółko.
Kombajnem zjechał z mostu do rzeki. Mężczyznę do szpitala zabrał śmigłowiec
Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło 9 lipca w Starych Kolniach. Kierujący kombajnem spadł z mostu do rzeki Stobrawy. Mężczyzna z urazem nóg został przetransportowany do szpitala przez śmigłowiec LPR Ratownik 23.
Na miejscu pracowało aż 12 zastępów straży z JRG 1 i 2 Opole, OSP Popielów oraz SGRW Opole, SGRT Brzeg, a także zespół ratownictwa medycznego. Ustaleniem okoliczności zdarzenia zajęli się funkcjonariusze policji.

Kolejna ofiara oszustwa „na policjanta”
Choć o wyłudzeniach metodą „na policjanta” mówi się od lat, oszustom wciąż udaje się przekonać swoje ofiary, że są funkcjonariuszami potrzebującymi pomocy w jakiejś arcyważnej operacji. Najczęściej za cel wybierają sobie osoby starsze, a jedną z nich stał się 76-latek z powiatu krapkowickiego, który oddał 28-letniemu oszustowi 20 tys. zł. Po przekazaniu oszczędności senior zorientował się, że prawdopodobnie padł ofiarą przestępstwa i zgłosił się na policję. Krapkowiccy kryminalni szybko poradzili sobie z problemem i już w kilkanaście minut po przyjęciu zgłoszenia namierzyli sprawcę. 76-latek odzyskał pieniądze, oszustowi natomiast grozi do 12 lat pozbawienia wolności.
Historia seniora z powiatu krapkowickiego skończyła się dobrze, niestety nie zawsze się tak dzieje. Dlatego tak ważnym jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą uchronić przed utratą oszczędności. Najważniejsza z nich brzmi – bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy pewni. Jeśli ktoś podaje się za krewnego lub znajomego i prosi o wsparcie finansowe, sprawdźmy tę informację u źródła – sami wykonajmy telefon do tej osoby. A jeśli po drugiej stronie słuchawki odzywa się „funkcjonariusz” prowadzący tajną akcję, możemy być pewni, że to oszustwo. Policjanci NIGDY nie odbierają żadnych pieniędzy, NIGDY nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach i NIGDY nie angażują osób postronnych w swoje operacje. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu.
Dołącz do policji!
Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.
W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.
Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.