Pod względem zdarzeń kryminalnych wrzesień był kolejnym spokojnym miesiącem w Komisariacie Policji w Dobrzeniu Wielkim. Pracę funkcjonariuszy zakłóciło jednak na kilka dni zagrożenie powodziowe. Policjanci poza strzeżeniem prawa i porządku zaangażowali się też w walkę z żywiołem – pomagali w napełnianiu i układaniu worków oraz zajmowali się ochroną wałów.

Kierowcy na podwójnym gazie. Rekordzista miał 3,5 promila
Kronika policyjna wciąż nie może się obyć bez kierowców, którzy wsiadają pijani za kółko. Niechlubny rekord pobił mężczyzna, który został zatrzymany 21 września na terenie gminy Łubniany i „wydmuchał” 3,5 promila. Taki wynik kwalifikował go do konfiskaty pojazdu. – Samochód nie stanowił własności sprawcy, wobec czego nie można było podjąć czynności. Wartość pojazdu została jednak ustalona i przekazana do prokuratury – wyjaśnia komendantka dobrzeńskiego KP, Małgorzata Garbowska.
Niewiele lepszy wynik dało badanie alkomatem u kierowcy zatrzymanego 23 sierpnia, także w gminie Łubniany. Mężczyzna miał około 2,3 promila we krwi, a jego samochód został oddany na przechowanie wskazanej osobie. Teraz sąd oceni, ile będzie to kosztować nieodpowiedzialnego kierowcę.
Ostatni przypadek nietrzeźwego kierującego miał miejsce 25 sierpnia na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Kontrola przeprowadzona przez dobrzeńskich funkcjonariuszy ujawniła, że zatrzymany mężczyzna miał 0,7 promila alkoholu we krwi.
– Martwi nie tylko ilość nietrzeźwych kierujących, ale i stan, w jakim się znajdują. 3,5 promila to stan zagrażający zdrowiu, przecież 4 promile przyjmuje się jako dawkę śmiertelną – zauważa komendantka Garbowska.
W ubiegłym miesiącu doszło też do dwóch przestępstw na terenie gminy Popielów. 24 sierpnia złodzieje wykorzystali nieuwagę domowników i z otwartego budynku zabrali pieniądze i biżuterię. Natomiast 11 września doszło do kradzieży z włamaniem, ale z uwagi na to, że skradzione przedmioty oraz ich wartość mogłyby wskazywać, gdzie dokładnie to zdarzenie miało miejsce, policja nie udziela informacji na temat szczegółów sprawy.
Wypadek w Jełowej. Dwie kobiety trafiły do szpitala
Dwa samochody osobowe zderzyły się 20 sierpnia na DK45 w Jełowej. Fiatem i dacią podróżowały wyłącznie kierujące, które zostały przewiezione do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego.
Na miejscu wypadku pracowali strażacy z JRG 1 Opole i OSP Jełowa. Wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia zajęli się funkcjonariusze policji.

Śmiertelny wypadek motocyklisty
Tragicznie zakończył się wypadek, do którego doszło 8 września na obwodnicy Opola-Czarnowąsów. 28-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę energochłonną, w wyniku czego poniósł śmierć na miejscu. Jego 38-letnia pasażerka zmarła po przewiezieniu do szpitala.
Na miejscu wypadku pracował prokurator oraz policjanci z ruchu drogowego i grupy dochodzeniowo-śledczej. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli ślady i dowody oraz przesłuchali świadków zdarzenia.
Wysadzenie bankomatu w Opolu-Borkach
W nocy 13 września nieznani sprawcy wysadzili bankomat w Opolu-Borkach i całkowicie zniszczyli urządzenie. Na miejsce przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, aby zabezpieczyć nagrania z monitoringu oraz ślady na miejscu zdarzenia.

Piratka drogowa pędziła przez Łubniany
Aż 115 km/h jechała kierująca osobowym fordem, którą policjanci zatrzymali 26 września na terenie gminy Łubniany. Prędkość była szokująca, ponieważ 34-latka poruszała się po obszarze zabudowanym. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze nałożyli na nią mandat w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów karnych. Zostało jej także zatrzymane prawo jazdy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga pilnować porządku
Nowoczesne narzędzia pomagają policjantom w pilnowaniu porządku. Wśród nich jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia obywatelom zgłoszenie różnych niepokojących zdarzeń, od nieprawidłowego parkowania czy ubytku w drodze, przez akty wandalizmu lub nielegalne rajdy, po znęcanie się na,
d zwierzętami bądź osobę bezdomną wymagającą pomocy. Zgłoszenie jest anonimowe i zajmuje dosłownie kilka kliknięć, a następnie administrator strony przydziela je do odpowiednich instytucji, aby mogły interweniować. Dzięki temu funkcjonariusze mogą być zawsze tam, gdzie są potrzebni.
Zostań funkcjonariuszem policji!
Trudna, wymagająca i często żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, zróżnicowana i dająca takie przywileje, jak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę czy trzynasta pensja – na to mogą liczyć osoby rozważające wstąpienie w szeregi Polskiej Policji.
W policyjnych strukturach każdy znajdzie coś dla siebie. Dróg rozwoju jest wiele. Można wybrać zespół patrolowo-interwencyjny, zajmujący się kontrolowaniem samochodów, sprawdzaniem stanu trzeźwości i generalnym czuwaniem nad danym terenem. Jest też wydział dochodzeniowo-śledczy, będący typową pracą biurową, wymagającą dokładności i skrupulatności, w którym pod nadzorem prokuratury prowadzi się postępowania przygotowawcze w sprawach kryminalnych.
Pracować można również w wydziale przestępczości gospodarczej, który zajmuje się różnego rodzaju oszustwami czy zbieraniem dowodów pozwalających na sporządzenie aktu oskarżenia. Jest też oczywiście pion kryminalny, w którym ściga się przestępców. Tacy funkcjonariusze, żeby za pomocą różnych metod ustalić sprawcę zdarzenia, muszą wykazać się sporą inwencją twórczą. Krok po kroku analizują ślady i dowody, za pomocą których odkrywają tożsamość przestępcy. To ciężka i żmudna praca, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie kiedy uda się odzyskać skradzione mienie, a sprawca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Każdy, kto lubi wyzwania, lubi pomagać innym i ma duże poczucie sprawiedliwości, będzie mile widziany w szeregach policji.