W niedzielne popołudnie 8 września pod budynkiem Samorządowego Centrum Kultury w artystycznej scenerii uczniowie, samorządowcy i przedstawiciele lokalnych środowisk czytali polskie nowele.
VIII Narodowe Czytanie zorganizowało Samorządowe Centrum Kultury przy pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej w Popielowie. Kilkadziesiąt osób zasiadło na krzesłach, dało się ponieść magii słowa i oczarować atmosferze minionych epok. Do pamięci przywołano sławnych pisarzy, lektorzy czytali fragmenty nowel Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Słowa przeczytane z wielką starannością, z kunsztem recytatorskim i dbałością o dykcję. Widać było pracę lektorów w przygotowanie do publicznego czytania. Gospodarzem wydarzenia i jego konferansjerem był Piotr Szafrański, rolę narratora przejęła Bożena Chmielewska, emerytowana nauczycielka z Popielowa i członkini czytelniczego klubu dyskusyjnego.
Zanim wywołała kolejnego lektora na scenę, w kilku zdaniach prezentowała postać autora czytanej noweli i w skrócie opisywała treść lektury. Dla najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze zbyt długo skupić uwagi na czytanym słowie, instruktorka Centrum, Maryla Sadlo, zorganizowała warsztaty plastyczne.
Dla gości Narodowego Czytania przygotowano słodki poczęstunek i aromatyczną kawę.
Uczestnicy kulturalnego wydarzenia spędzili przyjemne popołudnie z książką za pan brat.
W taki sam sposób spędzili czas zwiedzający karłowicki zamek w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W średniowiecznych murach zamku panowała idealna atmosfera dla Narodowego Czytania. Odpowiednia sceneria, akustyka i historia zaklęta w murach zamczyska spotęgowały poważny i refleksyjny nastrój oraz skupienie. Lektorami byli uczniowie karłowickiej podstawówki, którzy profesjonalnie poradzili sobie z tekstem czytanych lektur. Organizatorem Narodowego Czytania na zamku w Karłowicach była filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Karłowicach.