Gmina Popielów rozstrzygnęła konkurs literacko-plastyczny „Zołajski Wodnik i inni bohaterowie mitów, legend, podań i opowiadań z gminy Popielów”. Autorzy 12 najlepszych prac otrzymali nagrody w postaci plecaków i bidonów z wizerunkiem Zołajskiego Wodnika.
Zadaniem uczestników konkursu było opisanie oraz zilustrowanie wybranej legendy, mitu, podania lub opowiadania z gminy Popielów. Nadesłane prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I–IV i klasy V–VIII szkoły podstawowej. Pod uwagę brano zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość, jakość wykonania, a przede wszystkim samodzielność. I choć komisja miała twardy orzech do zgryzienia, ostatecznie wśród wielu ciekawych prac wybrano 12 najlepszych – po 6 w każdej kategorii.
Konkurs został rozstrzygnięty, ale na tym jeszcze nie koniec. Prace posłużą jeszcze do stworzenia mapy z najciekawszymi miejscami w gminie Popielów, która zostanie zamontowana na kąpielisku w Nowych Siołkowicach. Mapa zostanie także wydrukowana w formie ulotek.
Konkurs jest częścią projektu „Śladem Zołajskiego Wodnika z gminy Popielów na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, który realizowano do końca 2023 roku. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano już kilka wydarzeń, takich jak np.:
- impreza otwierająca sezon kąpielowy na „Przystani Wodnej” w Nowych Siołkowicach;
- 3 rajdy rowerowe;
- wakacyjne warsztaty edukacyjno-doświadczalne dotyczące m.in. wodnych stworzeń, bioróżnorodności i dbania o jakość wody;
- warsztaty dla przedszkolaków, uczniów klas I–III oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starych Siołkowic, podczas których wykonywali m.in. postać Zołajskiego Wodnika oraz przygotowywali plastyczną wizualizację jego wodnego świata.
Natomiast na siołkowickim kąpielisku powstała „Przystań Zołajskiego Wodnika”, wyposażona w żagle przeciwsłoneczne, samoobsługową stację naprawy rowerów oraz stojaki na rowery.
Operacja „Śladem Zołajskiego Wodnika z gminy Popielów na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej i wykorzystanie zasobów przyrodniczo-kulturowych, została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach naboru „Promocja obszaru” ogłoszonego przez Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak.
