poniedziałek, 23 maja, 2022
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
WiadomościCiekawostki

11 617 zakażonych w całym kraju, na Opolszczyźnie jeden zgon z powodu koronawirusa

Dziś popołudniu resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 222 nowych przypadków (w sumie w ciągu doby 344), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 11 617 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 10 pacjentów (jeden przypadek Opolszczyźnie). Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosły już 617 osoby.

– Mamy 222 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (53), dolnośląskiego (48), mazowieckiego (46), pomorskiego (36), łódzkiego (19), małopolskiego (7), kujawsko-pomorskiego (4), opolskiego (2), podkarpackiego (2), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (1), świętokrzyskiego (1), podlaskiego (1) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 81-K Kędzierzyn-Koźle, 59-K i 90-M Puławy, 86-M Poznań, 68-M Bolesławiec, 92-M Koszalin, 82-K Szczecin, 72-M, 79-M i 65-M Radom. Większość osób miała choroby współistniejące. Ze względu na zdublowany przez PSSE Radom zgon, został on usunięty z wykazu.

Obecny bilans (sobota 26/04 na godz. 17:30) zakażeń koronawirusem to 11 617 osoby. Zanotowano już 617 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

2 nowych zakażonych i 1 zgon na Opolszczyźnie

– Potwierdzamy 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców woj. opolskiego. Dotyczy to kobiety w wieku senioralnym z pow. oleskiego oraz mężczyzny w sile wieku – mieszkańca Opola. Na tę chwilę brak informacji o stanie pacjentów oraz miejscu pobytu. Uzupełniając poranny raport, spieszymy z informacją, iż zakażeni koronawirusem mieszkańcy pow. opolskiego są w dobrym stanie i przebywają w kwarantannie domowej. Z przykrością informujemy o śmierci 81-letniej kobiety z pow. oleskiego, która hospitalizowana była w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Raport dla Opolszczyzny:

1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem/stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 84 os. Łącznie od początku epidemii – 410 os.,

2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 364 os. Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH – 306 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców),

3. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 17578 os.,

4. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 3578 os.,

5. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 165 os. Łącznie od początku epidemii – 2327 os.,

6. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 35 os.

Do 35 os. wzrosła liczba ozdrowieńców w regionie. Wśród nich 4 nowe przypadki. To kobieta i mężczyzna w średnim wieku, mieszkańcy pow. strzeleckiego, którzy przebywali w izolacji domowej. Dobre wieści dotyczą także nastolatków z pow. strzeleckiego. Dziewczynka i chłopiec przebywali w izolacji domowej.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Leave a Reply