sobota, 23 stycznia, 2021
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Wiadomości z kraju i ze świata

15 366 zakażonych, w tym 340 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby

Dziś popołudniu resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 187 nowych przypadków (340 przez całą dobę), liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 15 366 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 20 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło 776 osób.

– Mamy 187 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (108), dolnośląskiego (23), mazowieckiego (22), łódzkiego (14), opolskiego (7), małopolskiego (5), wielkopolskiego (5), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 20 osób zakażonych koronawirusem: 84–letnia kobieta i 81–letnia kobieta Wolica; 79–letni mężczyzna Gdańsk; 83–letni mężczyzna Łódź; 90–letni mężczyzna i 86–letnia kobieta Bytom; 70–letni mężczyzna Kędzierzyn-Koźle; 72–letnia kobieta Poznań; 85–letni mężczyzna Warszawa; 70–letnia kobieta Łomża (mieszkanka woj. mazowieckiego); 85–letnia kobieta Grudziądz; 74–letni mężczyzna, 79–letnia kobieta, 78–letnia kobieta, 85–letni mężczyzna, 71–letnia kobieta i 70–letni mężczyzna Wrocław; 89–letnia kobieta Bolesławiec; 97–letnia kobieta Starachowice; 82–letnia kobieta Racibórz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecny bilans (piątek 08/05 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 15 366 osób. Zanotowano już 776 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Jeden zgon z powodu zakażenia

– Z przykrością powiadamiamy o śmierci 70-letniego mężczyzny, który był hospitalizowany w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. To 33 przypadek zgonu w regionie od początku epidemii z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dziś mamy do czynienia z  7 nowymi przypadkami zakażenia koronawirusem w regionie. Łącznie od początku trwania epidemii w regionie odnotowano 476 takich przypadków – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Powiat oleski
Czworo mieszkańców pow. oleskiego, z czego troje to seniorzy. Zakażenie potwierdzono u mężczyzny w średnim wieku, który przebywa na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz mężczyzny w wieku senioralnym, który hospitalizowany jest w Szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Stanu obu jest dobry, zakazili się lokalnie. Ponadto, koronawirus wykryto u kobiety w wieku senioralnym, która również przebywa w szpitalu jednoimiennym oraz u dwóch mężczyzn, którzy przebywają w kwarantannie domowej. Jeden z nich zakaził się za granicą.

Miasto Opole
Koronawirus potwierdzono także u mieszkańca Opola, którego stan oceniany jest na stabilny. Mężczyzna przebywa obecnie w USK w Opolu.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski 
O kolejną osobę wzrosła liczba zakażonych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa potwierdzono u kobiety w średnim wieku, której stan oceniany jest na dobry. Zakaziła się lokalnie.

Powiat krapkowicki
SARS-COV-2 potwierdzono także u seniora z pow. krapkowickiego, który obecnie przebywa w tamtejszym szpitalu. Jego stan jest dobry, zakaził się lokalnie.

Raport dla Opolszczyzny:

  1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem/stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 64 os. Łącznie od początku epidemii – 478 os.,
  2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 476 os.,
  3. Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH – 305 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców),
  4. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 21476 os.,
  5. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 4846 os.,
  6. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 180 os. Łącznie od początku epidemii – 2452 os.,
  7. Liczba zgonów – 33 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Leave a Reply