sobota, 5 grudnia, 2020
info@echogminopolskich.pl
0
  • No products in the cart.
Ciekawostki

167 nowych nowych przypadków zakażeń w Polsce. Na Opolszczyźnie dwoje nowych ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś rano o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin, w całej Polsce potwierdzono 167 zachorowań, w tym jedno w województwie opolskim. W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie są już 132 osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Dwoje nowych ozdrowieńców – to jedyna optymistyczna wiadomość z raportu dotyczącego Opolszczyzny.

„Mamy 167 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: dolnośląskiego (60), śląskiego (34), warmińsko-mazurskiego (15), małopolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), wielkopolskiego (8), lubelskiego (7), podlaskiego (5), lubuskiego (4), pomorskiego (2), opolskiego (1), świętokrzyskiego (1). Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 88-M Lublin” – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

167 nowych nowych przypadków zakażeń w Polsce. Na Opolszczyźnie dwoje nowych ozdrowieńców 5

Jeśli chodzi o zachorowanie na COVID-19 w województwie opolskim, to jest to mieszkanka powiatu strzeleckiego.

– To kobieta w wieku senioralnym, mieszkanka powiatu strzeleckiego. Jest w dobrym stanie, przebywa na kwarantannie domowej. Zakażenie nastąpiło transmisją lokalną – informuje Biuro Wojewody Opolskiego.

– W naszym regionie mamy kolejnych dwoje nowych ozdrowieńców. To mężczyzna w wieku 68 lat z powiatu strzeleckiego, który przebywał w izolacji domowej oraz kobieta w wieku 38 lat z powiatu głubczyckiego. Ona również przebywała w izolacji domowej. W sumie liczba ozdrowieńców z woj. opolskiego wynosi już 10 osób – informuje Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy Wojewody Opolskiego.

Raport dla Opolszczyzny:

  1. Liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 70 os.,
  2. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi  132 os.,
  3. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii 11265 os.,
  4. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 1790 os.,
  5. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 335 os. Łącznie od początku epidemii 1935 os..

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Dodajmy, że stan zakażeń na chwilę obecną wynosi 5742 osób w całej Polsce (przypadków śmiertelnych potwierdzono 175, wyzdrowiało 318 osób). Od początku trwania epidemii na Opolszczyźnie potwierdzono 128 zakażeń.

Leave a Reply