W popielowskim Centrum Kultury 28 sierpnia (w niedzielę) odbył się II Festiwal rękodzieła i regionalnych produktów, czyli Popielove Folkowe. Oprócz stoisk z produktami lokalnych twórców były też warsztaty plastyczne dla dzieci, koncerty zespołów folkowych oraz konkurs o Złotą Warzechę.
Wystawcy oferowali różnego rodzaju rękodzieło: m.in. biżuterię, świece sojowe, ceramikę, łapacze snów, makramy, szydełkowane torebki oraz robione na drutach przytulanki. Można było też zakupić swojskie wyroby takie jak sery, przetwory z lawendy, naturalne lekarstwa i miody.
– Świece sojowe, które sprzedaję, są certyfikowane: nie zawierają parafiny, a w ich skład wchodzą naturalne olejki eteryczne – o swoich produktach opowiada Katarzyna Kasperska prowadząca markę Katrin Day SPA. – Do wyboru jest 27 zapachów, aby każdy znalazł coś dla siebie. Z zawodu jestem masażystką, więc świec sojowych używałam do masażu, aż pewnego razu postanowiłam sama taką zrobić i tak powstała moja marka.
Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Popielowie oraz w zajęciach stolarskich, podczas których mogły zbudować proste pojazdy lub domki z drewna. Mogły też wykonać przypinki „buttony” z własnymi rysunkami oraz ulepić naczynia z gliny.
– Choć pogoda chce nam sprawić psikusa, odganiamy ją dobrą zabawą – mówi Magdalena Julia Gleń, dyrektorka SCKTiR w Popielowie. – Pierwsza edycja festiwalu się udała, więc zorganizowaliśmy drugą. Mamy też nadzieję, że w kolejnych latach festiwal również będzie cieszył się powodzeniem. Impreza jest potrzebna, ponieważ w regionie nie ma podobnych wydarzeń promujących lokalnych twórców.
Usłyszeliśmy koncerty trzech zespołów. Jako pierwsze zaśpiewały Siołkowiczanki, które jeden utwór wykonały razem z dziećmi z przedszkola w Siołkowicach. Zagrały też Kapela Fedaków – zespół folkowy z Katowic oraz Korzenie, brzeski zespół grający folk z elementami rocka.
Podobnie jak w poprzedniej edycji odbył się konkurs o Złotą Warzechę. Wyroby przygotowane przez mieszkańców były podzielone na trzy kategorie: chleby, nalewki oraz przetwory słodkie i słone. Jurorami konkursu byli uczestnicy festiwalu – każdy mógł skosztować wyrobów i zagłosować na najlepszy z każdej kategorii. Po podliczeniu głosów przez komisję zostały rozdane nagrody.
Tego samego dnia przed budynkiem Centrum Kultury stanął krwiobus – mobilny punkt poboru krwi. Była to już trzecia wizyta krwiobusa w Popielowie, podczas której od osób, które zakwalifikowały się do oddania krwi, pobrano łącznie aż 6750 ml tego płynu.
<
p align=”left”>Julia Thoms